Provizyon ne demek?

   19.10.2020
   Provizyon ne demek?

   Kredi kartı kullanımı son yıllarda hızla artmaya devam ediyor. Özellikle temassız ödemenin verdiği kolaylıkla kimse nakit taşımak istemiyor. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerle birlikte kişilerin karşısına provizyon bekleme durumu çıkabiliyor. Peki provizyon ne demek, provizyonda bekleme işlemi ne kadar sürer? İşte provizyonun açıklaması…

   Kredi kartı kullanımı her geçen gün artıyor ve artmaya devam ediliyor. Bu nedenle bir kart kullanıcısı olarak provizyonda bekleyen işlemler gibi bir konu ile karşılaşıldığında bunun ne anlama geldiğini bilmek gerekir.

   Provizyon kelimesinin anlamı, bir banka hesabının veya bir çekin para karşılığı demektir. Banka terminolojisi olarak ise yapılan işlem sırasında ön onay süreci demektir. Bankalar güvenli bir şekilde alım satım işlemi gerçekleştirmek için provizyon işlemi yapmaktadırlar.

   Hem tüketici hem de banka müşterisi olarak kişiler, internet bankacılığı sırasında, ekstrelerinde anlık işlemlerinde bekleyen provizyon ifadesi ile karşılaşabilirler. Bu durum da kişi bankanın yapılan işlemi doğrulamaya çalıştığını anlayabiliriz. Bununla birlikte güvenli olarak satış işleminin tamamlanması hedeflenir. Buna bağlı olarak provizyon kart güvenliği açısından oldukça önemli bir işlemdir.

   KREDİ KARTINDA NE ANLAMA GELİR?

   Kredi kartı kullanıcılarının karşılaştığı işlemlerden birisi de bekleye provizyondur bunun ne anlama geldiği pek çok kişi tarafından merak edilir ve araştırılır. Bankaların kredi kartı işlemlerinin güvenilirliğini doğrulamak amacı ile ön onay yani kontrolünü sağladığı ve bu sıra da ekstrelerde görülen işlem türüdür. Pek çok kredi kartı kullanıcısı işlemler sırasında bu kavramla karşı karşıya kalır. Bununla karşı karşılaşan bir kredi kartı kullanıcısı öncelikle bankanın yapılan işlemi doğrulamaya çalıştığını ve kişiyi güvende tutmayı amaçladığını anlayabilir.

   Provizyon terimi ile aslında kastedilen bekleyen işlemlerdir. Yapılan işlem öncesinde onay aşamasında bekletilir ve gün sonunda bir problem olmadığı takdirde kredi kartında harcama olarak durur.

   Provizyon aşaması ile birlikte henüz kredi kartında bir harcama yapılmadığı yani para çekilmediği göze çarpar. Onay verilmeden para çekilme işlemi yapılmaz. Bununla birlikte kişi kredi kartı üzerinden nakit avans veya taksitli nakit avans çekme talebinde bulunduğunda bazen yapılan işlem bekleyen provizyona geçebilir.

   Kart ile yapılan işlem sonucunda işlemler provizyona düştüğü zaman işlem çoğunlukla gün içerisinde tamamlanır. Bu nedenle bekleyen provizyon 1 gün içerisinde tamamlanmış olur.

   Ancak bazı durumlar işlem süresi uzayabilir özellikle işlem hafta sonu yapıldıysa işlem onayı 2 gün sürebilir. Bazen çok nadirde olsa güvenlik nedeni ile onay işlemi 7 güne kadar sürebilir.

   Alışveriş eğer yurtdışından yapılıyorsa provizyon süresi daha uzun olabiliyor. Çünkü yurt dışındaki banka ile iletişime geçilip işlemlerin kontrol edilmesi zaman alır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.