Kasko seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

   19.10.2020
   Kasko seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

   Kasko, trafik sigortası gibi yapılması gereken zorunlu olan bir sigorta türü değildir. Ancak kasko yaptırmak araç sahibinin faydasına olan bir durumdur çünkü muhtemel kazalara karşı aracı koruma altına olmuş olursunuz. Kasko seçerken nelere dikkat etmek gerekir sorulara cevap bulamıyorsanız bir uzmandan yardım almak gerekir.

   ŞİRKETLERLE İLGİLİ ARAŞTIRMA YAPIN

   Kasko şirketi seçerken diğer tüm konularda olduğu sadece bir şirkete bağlı kalmamak gerekir. Bu konu da hizmet veren pek çok şirketten teklif almakta fayda bulunuyor. Teklif kapsamına giren ve kaza anında geçerli olan tüm detayları inceleyin ve finansla miktara dikkat edin. Tüm bunlara ek olarak şirketin iletişim politikasını da dikkatli olarak gözden geçirin. Poliçeyi yalnız fiyatın ucuzluğu olarak değerlendirmeden değerlendirme de bulunmak gerekir. Fiyata göre hangi ihtiyacı ne ölçüde karşılıyor iyi değerlendirmek gerekir.

   DEĞERİNİ ANALİZ EDİN

   Aracınızın değerini analiz etmek kasko seçimi bakımından son derece önemli olacaktır. Bazı durumlarda verilen kasko sizin için pahalı olabilir ancak araç için verilen fiyat olası bir kaza durumu için daha az zarar etmenize yardımcı olacaktır. Kasko şirketi tarafından verilecek fiyat ikinci el ya da sıfır olmasına göre değişiklik göstermektedir.

   TEMİNATLARI GÖZDEN GEÇİRİN

   Araç sahipleri kasko şirketini seçerken gereksinimlerine göre ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri şekilde uygun olanı seçebilirler. Bu sırada dikkat etmeleri gereken en önemli husus kasko şirketinin araç sahibi için vereceği teminatları iyi gözden geçirmek gerekir. Bütün kasko şirketleri aynı teminatları vermezler sizin faydanıza uygun olan sizin çıkarlarınız için en uygun olan şirketi seçmek en sağlıklı olan olacaktır.

   YEDEK PARÇA VE SERVİS

   Kasko şirketinin poliçesi içerisinde yetkili veya özel servis bilgisi bulunup bulunmadığına dikkat etmek gerekir. Bununla birlikte yedek parça ile ilgili orijinal veya yan sanayi ürünlerinin hangi durumlar için kullanılacağı ile ilgili poliçe de bulunmaktadır.

   MÜŞTEREK VEYA MUAFİYETLİ POLİÇELER

   Sigorta şirketleri tarafından daha az ödeme olması için müşterek veya muafiyetli poliçeler de hazırlanmaktadır. Muafiyetli poliçelerin içerisinde olası bir kaza durumunda anlaşmaya göre zararın bir kısmını araç sahibi karşılar. Ödenecek hasar bedeli ise çoğunlukla toplam zararın yüzde 1’i ya da yüzde 2’si oranında olmaktadır. Muafiyetli sigortada olduğu gibi müşterek sigortada da zararın bir kısmını araç sahibi karşılar. Hazırlanan poliçede olabileceği de ayrı bir poliçe olarak da hazırlanmaktadır.

   HASARSIZLIK İNDİRİMİ

   Araç sahibi istediği takdirde ek ücret ödemesi yaparak aracı için hasarsızlık koruma teminatı ekletebilir. Araç eğer hasar almadıysa zaten hasarsızlık indiriminden yararlanabilir.

   İKAME ARAÇ

   Kasko için en çok merak edilen önemli olan bir diğer detay ise ikame araç verilip verilmediği Herhangi bir kaza durumunda kasko şirketi tarafından bir hafta veya 15 günlük dönemde kasko şirketi kişiye geçici olarak başka bir araç verir.

   Araç sahibi kendini sürekli olarak güvende hissetmek için kasko poliçesini ve ödemelerini düzenli olarak yaptırması gerekir.

   ETİKETLER: ,
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.