Bankamatikten para transferi nasıl yapılır?

   16.10.2020
   Bankamatikten para transferi nasıl yapılır?

   Tıpkı para gibi kredi ve banka kartları da temel ihtiyaçların başında geliyor. Ancak bazen para çekmek ya da yatırmak için banka kartı yanımızda olmayabiliyor. Peki kartsız para yatırma işlemi nasıl yapılır?

   Banka kartı yani ATM kartı yanında olmayan veya hiç bu karta sahip olmayan kişiler nasıl para gönderebilirler? Veya kartı yanında bulunmayan kişiler nasıl kendi hesaplarına para yatırabilirler? İşte ATM üzerinden kartsız işlem yapmanın detayları…

   ATM ÜZERİNDEN KARTSIZ PARA TRANSFERİ

   Bankadan bankaya değişiklik göstersen ATM üzerinden kartsız para transferi işlemi çoğunda benzer adımlar ve aynı bilgiler talep edilerek gerçekleşiyor. İşte kartsız para gönderimi yapmak için gerekli adımlar.

   ATM üzerinden para transferi yapmak için ilgili bankanın müşteri olmak gerekmiyor. Öncelikle ATM üzerinden kartsız işlemler menüsünü tıklayarak giriş yapabilirsiniz. Bir sonraki adımda karşısına çıkan ekranda Para Transferi – Para Yatırma – Para Gönderme seçeneklerinden ihtiyacınız olan işlemi seçmeniz gerekir. Para Transferi işlemi seçildikten sonra bir sonraki aşamada karşınıza çıkan ekranda sizden bilgiler talep etmektedir. Bu bilgiler ise şunlardır;

   • Kişinin kendi TC kimlik numarası
   • Kişinin telefon numarası
   • Alıcının TC kimlik numarası
   • Alıcının telefon numarası
   • Alıcı kişinin hesap numarası ile birlikte şube kodu veya IBAN numarası

   Bugün bütün ATM’ler üzerinden kartsız işlemler bölümünden istediğiniz kişiye para göndermeniz mümkün. Ancak bankalara göre bu işlemden masraf talep edilebilmektedir. Masraf işlem ücreti bankalara göre değişiklik gösterebiliyor. Bunun için işlem masrafı şu kadar demek doğru olmaz. Bu konuda bankanın kendi verdiği kararlara göre değişiklik olmaktadır. Ancak kişi o bankanın müşterisi olmasa bile ATM üzerinden istediği herhangi bir bankanın müşterisinin hesabına para gönderimi sağlayabiliyor. Yani X bankasının ATM’si üzerinden kartsız işlemlerden para transferi yapacak olan kişi Y bankasının müşterisinin hesabına para gönderebiliyor. Birde günlük gönderilebilen üst limit tutarı bulunabiliyor. Eğer üst limitin üzerinde bir para gönderimi sağlanacaksa bu işlemi banka şubesinden yardım alarak yapmak daha uygun ve doğru olacaktır. Bu konuda banka yetkilisinden yardım almak gerekmektedir. Ancak üst limitin altında olan tutarlar için ATM üzerinden hızlıca işlemi gerçekleştirmek mümkün. Kimi ATM’ler sadece alıcının adı soyadı ile birlikte IBAN numarası da alıcı için yeterli bilgiler arasında yer alır. Ama gönderecek kişi için TC kimlik numarası ve telefon numarası gerekir. Yine de bu bilgiler ortalama olarak benzerlik gösteriyor olsa da bazı değişiklikler de gösterebiliyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.