Kısa çalışma ödeneği kıdem tazminatı etkiler mi?

   14.10.2020
   Kısa çalışma ödeneği kıdem tazminatı etkiler mi?

   Çalışanların en büyük güvencelerinden biri de ihbar ve kıdem tazminatıdır. Fakat bu tazminattan faydalanabilmek için bazı şartları sağlıyor olmak gerekir. Bu şartları sağlamayan kişiler ise kıdem ve ihbar tazminatından mahrum kalıyor. Peki kısa çalışma ödeneği kıdem tazminatını etkiliyor mu? İşte detaylar…

   Pandemi süreci ile birlikte çalışanların ve iş verenlerin haklarını maddi sıkıntılarını en az seviyede yaşamaları için bir takım önlemler alındı. Bu önlemlerden birisi de kısa çalışma ödeneği oldu. Kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayan kişiler içinde ücretsiz çalışma ödeneği imkanı sunuldu. Peki bu durum çalışanlar için sorunlar yaşatır mı?

   Çalışan işçilerin en büyük güvencelerinden biri ihbar ve kıdem tazminatıdır. Bu tazminatlardan faydalanabilmek için bazı şartlara sahip olmak gerekir. Bu şartlar sağlanmadığı takdirde ihbar ve kıdem tazminatından mahrum kalırlar. Peki kısa çalışma ödeneğinden faydalanan kişilerin kıdem tazminatı etkilenir mi?

   ÜCRETSİZ İZNE ÇIKARILANLAR KIDEM TAZMİNATI ALABİLİR Mİ?

   İş kanunda kısa çalışma ödeneğinden yararlanılan sürelerin çalışan kişi için kıdeminde hesaba katılıp katılmayacağı yönünde henüz bir netlik bulunmuyor. Ancak konu ile ilgili hesaba katılacağı yönünde bir yargı kararı bulunuyor. O zaman ki şartlar ile şimdi ki şartlar aynı değil ancak genel görüş hesaba katılmayacağı yönünde.

   10 YILDIR ÇALIŞAN KİŞİ İŞTEN AYRILIRSA TAZMİNAT ALABİLİR Mİ?

   İş yerinden kendi rızası ile ayrılan ve kıdem tazminatı almaya hak kazanmanın belli şartları bulunuyor. İş yeri çalışanın çalışmasına devam etmesini istiyor ancak çalışan işten ayrılmak istiyorsa bu durumda tazminat alabilmek için işten çıkarma gibi durumun olması gerekir.

   TAZMİNATSIZ İŞTEN ÇIKARILMAK MÜMKÜN MÜ?

   İşverenin, iş kanunu, çalışanını, tazminatsız işten çıkarması için gerekli şartları maddeler halinde sıralıyor. Bunların içinde kişinin iş ahlakına aykırı davranışlar yapması da bulunuyor. Bunun içerisinde çalışanın işini yapmaması, iş yerinde huzursuzluk yaratması, hırsızlık yapması gibi pek çok neden bulunuyor.

   Ancak iş veren keyfi olarak çalışanı işten çıkarması durumunda tazminatı da çalışana ödeme zorunda. Tazminatsız işten çıkartılma durumunda hukuk yoluna gidilerek arabulucuya gidilebilmektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.