Kuru bakliyat fiyatları ne kadar zamlandı?

   07.10.2020
   Kuru bakliyat fiyatları ne kadar zamlandı?

   TÜİK tarafından açılanan madde sepetine göre son bir yıl içerisinde mercimeğin fiyatı yüzde 48 artış gösterirken kuru fasulyenin fiyatı ise yüzde 35 oranında arttı. Peki kuru bakliyata yapılan zam ne kadar oldu? İşte detaylar..

   Uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre pandemi sonrası dünyanın bakliyata olan talebinde büyük bir artış olduğunu, bu ürünlerin bir kısmının ithal edilmesine bağlı olarak fiyatlarında da artış yaşandığını dile getiriyor. Yaşan fiyat artışlarından en önemli nedenin dışa bağımlılık olduğunu ifade eden uzmanlar, tarımsal üretim noktasında hemen bir planlamaya gidilmesi gerektiğini ifade ediyor.

   ENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI

   TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları eylül ayında bir önceki yılın eylül ayına oranla yüzde 11,75 oranında bir artış olduğu görülüyor. Eylül ayında ise en yüksek oranda fiyat artışına giden ilk 10 üründen 7’sinin gıda ürünü olduğu ortaya çıkıyor.

   Yine TÜİK verileri baz alındığında son bir yıl içerisinde gıda ürünlerine gelen yüksek zamlarla vatandaşlar karşı karşıya kaldı. Bu yılın Eylül ayı ile geçen yılın Eylül ayı kıyaslandığından pirinç, makarna, bulgur ve yumurta gibi her mutfak için gerekli temel gıda ürünlerine gelen zamlar çift haneli rakamları gördü. Pirinçte meydana gelen zam oranı 13.98 iken bulgurun fiyatı ise yüzde 19.68 oranında arttı. Yumurtada yaşanan zam oranı ise yüzde 30’u geçti. Mercimekteki fiyat artışı ise yüzde 48 olurken, kuru fasulyede olan zam yüzde 35’in üzerine çıktı.

   Mercimek ve pirinç üretiminde ülkemizin kendine yetmediğini ifade eden uzmanlar, buna bağlı olarak bu ürünlerin ithal edildiğini ve pandemi döneminde döviz kurlarında meydana gelen artışla birlikte ithal edilen ürünlerde de artışlar oldu. Tüm bunların yanı sıra özellikle pandemi sürecinde kuru bakliyata olan ilgi son derece arttı. Bu da gıda fiyatlarında artışın yaşanmasına neden oldu.

   Yumurta fiyatlarında yaşanan yüzde 30 oranında artış üreticilerin Irak pazarının kapanması ile birlikte zararına satış yaptıklarını ifade ediyorlar.

   Gıda ürünlerinde meydana gelen fiyat artışı üretimden kaynaklanıyor. Üretim olmayınca gıda maddeleri ithal ediliyor. Böyle döviz kurlarına bağlı olarak ithal edilen ürünlerin fiyat kontrolü sağlanamıyor. Nohutta da aynısı yaşanmıştı ülkemiz üretime geçince fiyatlar kontrol edilebilir seviyeye geldi.

   Ülkemizde üreticiler para kazanamamaktan tüketiciler ise fiyat artışından şikayet ediyor. Bunun nedeni ise market zincirlerinin ucuz rakamlara üreticiden alıp, daha pahalı rakama tüketici ile buluşturuyor. Bu durumda hem üreticiyi hem de tüketiciyi mağdur ediyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.