Ekonomide normalleşme ile neler yapılıyor?

   05.10.2020
   Ekonomide normalleşme ile neler yapılıyor?

   Koronavirüs salgını sürecinde etkilerini en az seviyeye indirmek amacı ile alınan geçici tedbirler, normalleşme çerçevesinde kademeli olarak kaldırılmaya başlandı. Ekonomistler kurumların bu konu da aldıkları kararların çok doğru ve yerinde olduğunu ifade ederken bu durumun Türk Lirası varlıklarını da olumlu olarak etkileyeceğini belirtti.

   Koronavirüs salgının etkilerini en aza indirmek amacı ile alınan geçici tedbirler, normalleşme ile birlikte kademeli olarak alınan tedbirlerde de normalleşme çerçevesinde alınan kararların doğru ve yerinde olduğunu ekonomistler ifade ediyor. Bu sürecin özellikler Türk Lirasının değer kazanması açısından olumlu etkileneceği ön görülüyor.

   Sosyal ve ekonomik olarak ülkeleri derinden etkileyen ve her anlamda pek çok şeyin miladı olarak kabul edilen koronavirüs salgını ile mücadele devam ederken, ülkeler salgın sürecine özgü aldıkları tedbirleri kontrollü ve kademeleri olarak normalleşme ile birlikte kaldırıyor.

   Bazı ülkelerde hala vaka sayılarında görülen yüksek artışlar o ülkelerin kısıtlayıcı tedbirlere yeniden başvurmasına neden oluyor. Türkiye’de ise yerinde ve zamanında atılan öngörülü adımlar tüm bunların yanı sıra sağlık sektöründeki başarı normalleşme için hazırlanan zemini güçlü kılıyor.

   Salgın hastalığı sınırlamaya yönelik alınan tedbirlerin hafiflemesi ile birlikte kademeli olarak normalleşme süreci de Haziran ayından itibaren başlamış olmuştu. Böylece küresel ekonomi aktivitelerinde kısmi olarak toplanma sinyalleri görülmeye başlandı. Ülkemizde de normalleşme ile birlikte geçici olarak alınan tedbirler teker teker kaldırılmaya başlandı.

   Yeni Ekonomi Programı toplantısından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ‘Yeni Dengeleme’, ‘Yeni Normal’, ‘Yeni Ekonomi’ ana temaları ile birlikte detayları açıkladı. Salgın döneminde hayata sokulan bir takım finansal tedbirlerin bir kısmı kademeli olarak kaldırılacağı vurguladı. Normalleşme konusunda atılan adımların önümüzdeki günlerde ve haftalarda artarak devam edecek. Bu durum hem finansal istikrarın hem de makroekonomik hedeflere katkı sağlayacaktır.

   Normalleşme ile birlikte ekonominin toparlanması hedeflenirken daha hızlı da toparlanması bekleniyor. İş Dünyasından da bu konuda hükümete tam destek veriliyor. Yeni Ekonomi Paketi 2021, 2022 ve 2023 yıllarını kapsamaktadır. Paket büyük ekonomi paketi olarak da değerlendiriliyor. Yeni Ekonomi Paketi devreye girdikçe sonuçlarının yansıması nasıl olacağı görülecek.

   ETİKETLER:
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.