Vergi ve sigorta yapılandırması geldi mi?

   28.09.2020
   Vergi ve sigorta yapılandırması geldi mi?

   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, prim borçları ve vergi yapılandırılmasının gündemde olduğu ilan edildi. Koronavirüs salgının ilk yaşanmaya başladığı zamanlarda prim borçlarının altı ay süre ile ertelendiği duyurulmuştu. Peki sigorta ve vergi borçları için yapılandırma ne zaman yapılacak? İşte detaylar…

   Salgın önlemleri kapsamında sosyal güvenlik ve vergi prim ertelemeleri, kredi destekleri gibi benzer önlemlerin süresi sonbahar aylarında dolacak. Ekonomi çevreleri tarafından sigorta ve vergi borçları için ‘yeniden yapılandırma’ beklentileri dile getiriliyor. Gazetecilerle toplantıda bir araya gelen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, alınacak kararın Ekim ayı sonuçlarına bakılarak karar verileceğini Hazine ve Maliye Bakanlığı ile henüz bir görüşme yapmadıklarını bildirdi.

   TALEP ÇOK FAZLA

   Yeniden yapılandırma programı vergisini ve primlerini düzenli ödeyenleri rahatsız ediyor bu farkında olunan bir durum diye açıklama da bulunan Zehra Zümrüt Selçuk, buna karşılık olarak salgın sürecine bağlı olarak çok yoğun bir şekilde taleplerinin olduğu bildirdi. Ekim ayının sonlarına doğru normalleşme ile birlikte rakamlara tekrar bakılacağını ifade eden Bakan Selçuk, kararı Hazine ve Maliye Bakanı ile birlikte vereceklerini belirtti. Hazine ve Maliye Bakanı ile birlikte yapılacak görüşme sonrasında yeniden yapılandırma yapılıp yapılmayacağını gündeme gelecek.

   Zehra Zümrüt Selçuk, sigorta primleri ile ilgili olarak 6 ay erteleme imkanı tanıdıklarını 3 aylık kısımda normalleşme desteği ile mahsuplaşma imkanı sağlandığını hatırlatan Zehra Zümrüt Selçuk, 9 aylık birikmiş tahsilatı pandemi nedeni ile bir kısmı alınmakta zorluk yaşanabilir. Ekim ayında okulların açılması ile birlikte her şey biraz daha yerine oturmuş olacak ve sonuçlar yavaş yavaş ortaya çıkacak.

   ÖDEMELER BAŞLADI

   Pandemi sürecinde ekonomik olarak zorluk yaşayan vatandaşlar için kredi çekmeler başladı. TL kredi hacmi 8 ayda 615 milyar TL’lik bir artış gösterirken ‘işletme kredisi’ ve ‘temel ihtiyaç kredisi’ paketlerinde nisan ayında yararlanmaya başlayanlar için ödemesiz dönem bu ay sona erecek. Salgında ikinci dalga korkuları yaşanmaya devam ederken vatandaşlar taksitleri başlayacak kredilerinin ödemelerinin nasıl yapılacağını düşünmeye başladı. Bu süreçte ihtiyaç kredisi çeken vatandaşların sayısı 7 milyonu geçti ve sonbaharın gelmesi demek ödeme zamanın gelmesi anlamına geliyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.