2020’de doğalgaz ve elektrike ne kadar zam oldu?

   23.09.2020
   2020’de doğalgaz ve elektrike ne kadar zam oldu?

   Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre konutlarda kullanılan doğalgazın fiyatında 34.7, elektriğin fiyatında ise yüzde 32.3 oranında bir yükselme oldu. Ancak Karadeniz’de bulunan doğalgazın 2013 yılından itibaren çıkarılmaya başlanması ile birlikte doğalgaz ve elektrik faturalarında ciddi oranda bir düşüş meydana gelecek. İşte detaylar…

   TÜİK tarafından ilan edilen verilere göre doğalgaz ve elektrik için ödenen rakamlar belirlendi. Aile bütçesinde faturalar içerisinde en önemli gidere sahip olan doğalgaz ve elektrik için ödenen miktar geçen yılın aynı zamanına göre önemli ölçüde yükselme olduğu ortaya çıktı.

   TÜİK tarafından verilen resmi verilere göre konutlarda 1 kilowatt saat elektrik için kullanıcıların 2020 yılının ilk döneminde ödemiş olduğu miktar bir önceki döneme oranla yüzde 7,2, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 32.3’lük bir artış göstererek ortalama 71,2 kuruş oldu.

   Doğalgazda meydana gelen artış ise elektriğe göre daha fazla bir artış olduğu göze çarpıyor. TÜİK verileri baz alındığında konutlarda 1 metreküp doğalgaz için kullanıcılar 2020 yılı ilk döneminde ödediği miktar bir önceki döneme oranlar yüzde 2,4, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 34,7’lik artış göstererek ortalama 182,6 kuruş oldu.

   SANAYİDE ARTIŞ ORANI

   Sanayide artış oranı konutlara göre daha sınırlı olduğu ortaya çıkıyor. TÜİK verilerine göre sanayide 2020 yılı birinci dönemi elektrik fiyatlarına bakıldığında kullanıcılar için 1 kilowatt saat elektrik için ödenen tutar bir önceki döneme oranlar yüzde 7,1, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 21,8 artış göstererek ortalama 58,6 kuruş oldu.

   Sanayide ise 2020 yılı ilk dönem doğal gaz fiyatları göz önüne alındığında kullanıcıların 1 metreküp doğal gaz için ödemiş olduğu miktar bir önceki döneme oranlar yüzde 1,4 ve bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 13,2 artış göstererek 189,0 kuruş oldu.

   KARADENİZ’DE DOĞALGAZ BULUNDU

   Ağustos ayında müjdesi verilen Karadeniz’de Tuna 1 adı verilen bölgede doğalgaza ulaşıldığı resmen ilan edildi. 320 milyar metreküp doğalgaza ulaşılan alana Sakarya Havzası adı verildiği ifade edildi. Ancak doğalgazın 2023 yılında milletin kullanımına sunulacağı Recep Tayyip Erdoğan tarafından büyük bir müjde ile duyurulmuştu.

   Doğalgazın halkın kullanmaya başlaması ile birlikte hem elektrik hem de doğalgaz faturalarında ciddi bir indirim olması bekleniyor. Böylece kişilerin aile bütçelerinde faturalara ayırdıkları para miktarı da azalmış olacak.

   ETİKETLER: , ,
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.