2. el araba fiyatları düşecek mi?

   21.09.2020
   2. el araba fiyatları düşecek mi?

   Uzmanlar otomotiv sektöründe meydana gelen ÖTV artışı sonrası önemli değerlendirmelerde bulundu. Peki ÖTV sonrası ikinci el piyasası nasıl etkilendi? 2. El araba fiyatları düşecek mi?

   Ağustos ayı sonunda meydana gelen ÖTV artışı sıfır araçlarda ciddi bir fiyat artışına neden oldu. Özellikle lüks segmentte bulunan sıfır araçlarda bu artış çok daha yüksek seviyelere tırmandı. Araç fiyatlarındaki artışın ayın sonuna kadar devam edeceğini bildiren uzmanlar, sadece 10 günlük süreç içerisinde ikinci el araçlarda yüzde 10’luk bir artışın olduğunu açıkladı.

   ÖTV zammı sonrasında araç fiyatları hem sıfır da hem de ikinci el otomobillerde etkisi hala devam ediyor. Özellikle sıfır araçlarda meydana gelen artışla birlikte araç sahibi olmak isteyenlerin gözü sıfır km otomobillere olan ilgisini azaltarak ikinci el araçlara kaydı. Uzmanlar yapılacak matrah düzenlemesi ile birlikte lüks segmentte bulunan araçların ciddi oranda etkileneceğini ifade etti. 1 Eylül’den itibaren hem bireysel araç sahipleri hem de oto alım satımı yapan firmalar için etiket değişimleri başladı. Fiyat yükselişinde meydana gelen hareketliliğin ise yıl sonuna kadar devam edeceği ön görülüyor.

   ÖTV matrahında yapılan düzenleme ile birlikte ilk 10 gün içerisinde ikinci el piyasasında yüzde 10’luk bir artışın olduğu göze çarptı. Kurumsal ikinci el araçların yatırım maliyetleri her geçen gün yükseldiği göze çarpıyor. İkinci el araçlara olan ilgi devam etmekle birlikte fiyatlarda olan düzensizlik bir süre daha böyle devam edecek gibi görünüyor. Bu düzensizliğin bu şekilde devam etmesi ikinci el otomotiv sektörünü de olumsuz olarak etkileyecek gibi görünüyor.

   Araç piyasasında meydana gelen gelişmelere haberlerimizde mutlaka yer verilecektir. Önümüzdeki zamanlarda otomotiv sektöründe nasıl dalgalanmalar meydan gelecek özellikle araç sahibi olmak isteyenler tarafından merakla takip ediliyor. ÖTV artışı ile birlikte sıfır araç hayali kuran vatandaşlar ikinci el piyasasına doğru kaydı ancak ikinci el piyasasında da ÖTV zammı ile birlikte ciddi oranda bir hareketlilik meydana geldi. Uzmanlar bu hareketliliğin önümüzdeki süreçte de devam edeceğini ifade ediyor. Hatta ÖTV’de meydana gelen artış sonrasında ilk 10 günlük süreç içerisinde ikinci el araçlarda yüzde 10 gibi bir artışın olduğu gözlerden kaçmıyor. Bu artışın yıl başına kadar devam edeceği ön görüler arasında yer alıyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.