ÖTV zammında engelli indirimi ne oldu?

   17.09.2020
   ÖTV zammında engelli indirimi ne oldu?

   Engelli vatandaşların otomobil almak istediklerinde tanınan ÖTV muafiyeti 303 bin 200 TL’lik bir tavan fiyata sahipti. Ancak 30 Ağustos tarihinde ÖTV artışı ile birlikte bir güncelleme yapılmadığı için büyük mağduriyetin yaşanmasına neden oldu. Peki ÖTV zammı ile birlikte engelli araçlarında durum ne oldu?

   Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)’ye 30 Ağustos tarihinde yapılan zam ile birlikte pek çok engelli vatandaşın mağdur olmasına neden oldu. Ülkemizde yüzde 90 ve üzeri engele sahip olan vatandaşlar ÖTV’den muaf olarak araç satın alabiliyorlar. Engelli vatandaşların alacakları araçların miktarı motor silindir hacminden bağımsız olarak ÖTV ve diğer vergiler dahil 303 bin 200 TL’nin üzerinde olmaması gerekir. En yüksek olarak belirlenen miktar bu şekilde. ÖTV’den muaf olarak araç alacak bir engelli birey 303 bin 200 TL değerindeki araca 189 bin 500 TL’ye sahip olabilecek. Bu engelli vatandaşlar için geniş ve yüksek araç alabilmeleri için büyük bir fırsattı. Ancak son gelen ÖTV zammı ile birlikte 303 bin TL değerindeki aracın fiyatı 40 bin TL üzerinde artış gösterdi. Özellikle kaporasını veren ve aracının gelmesini bekleyen engelli vatandaşlar bu fiyatlarla birlikte büyük şok yaşadı. Vatandaşlar bu çıkan bu farkı ödeyecekler ya da bir alt sınıftan araç almak durumunda kalacaklar.

   Yapılan ÖTV zamlarının yanı sıra mutlaka 303 bin TL olan tavan fiyat güncellemesi yapılmalıdır. Bununla birlikte ÖTV muafiyetini istismar eden kişilerin varlığı mutlaka bulunuyor bunların da tespiti yapılmalıdır. Ülkemizde gerçekten geniş ve büyük araca ihtiyacı olan pek çok engelli vatandaş bulunuyor bunların da mağduriyetinin önüne geçmek gerekir.

   KİMLER ÖTV’DEN MUAF OLUR?

   Vücudunda belli bir oranda işlev kaybı olan vatandaşlarımız ÖTV’den muaf olabiliyorlar. Muafiyetten faydalanabilmek için şu koşulları sağlıyor olmak gerekir;

   • ÖTV’den muaf olarak araç satın almak isteyen engelli vatandaşların engel oranı yüzde 90 ve üzeri olması gerekir. ÖTV’den indirimli olarak faydalanmak isteyen vatandaşların ise engel durumunun yüzde 40 olması gerekir. Raporunda da ‘ağır engelli’ veya ‘sürücü belgesi alabilir’ ifadelerine yer verilmiş olmalı.
   • Engelli durumunda olup araç alacak engellinin eğer araç kullanabilmesi mümkün değil ise üçüncü dereceye kadar yakınları B sınıfı ehliyet olmak şartı ile bu araçları kullanabilmektedirler.
   • Engel durumları yüzde 90 ve üzeri olan kişilerin aracın cinsine göre A ya da B sınıfı ehliyete sahip olmak koşulu ile araçları kullanabilirler.
   • Aynı zamanda alacakları araçların modelinin değer motor silindir hacminden bağımsız olarak ÖTV ve diğer tüm vergiler içerisinde 303 bin 200 TL’nin üzerinde olmaması gerekir.

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.