Ücretsiz izin desteği ne zaman bitecek?

   15.09.2020
   Ücretsiz izin desteği ne zaman bitecek?

   Haziran ayında kontrollü normal yaşama geçilmesi ile birlikte vaka sayılarında artışlar görülmeye başlandı. Bu süreçte kısa çalışma ödeneğinden faydalanan işçilerin sayısında bir azalma görülürken ücretsiz izne ayrılan çalışanların sayısında bir azalma olmadığı görülüyor. Mayıs ayında 1.3 milyon vatandaş 1077 TL’lik nakdi ücret desteğinden faydalanırken Ağustos ayında bu rakam 1,9 milyon TL’ye çıktığı göze çarpıyor.

   Koronavirüs’ün ekonomiye olan olumsuz etkilerini azaltmak amacı ile devlet tarafından iki temel plan devreye sokuldu. İlk planda vatandaşlara maddi sıkıntılarını en aza indirmek amacı ile düşük faizli kredi imkanı sunuldu ve böylece piyasadaki nakit akışını hızlandırmış oldular.

   İkinci planda ise işsizlik sorunu yaşanmaması adına çalışanların maaşlarının bir kısmını işsizlik sigortası üzerinden verecek olup kısa çalışma ödeneği uygulaması devreye sokuldu.

   ÜCRETSİZ İZİNLER UZAYACAK MI?

   İkinci plan kapsamında bir diğer uygulama ise ücretsiz izne çıkarılan çalışanlar için ayda 1077 TL destek verilme uygulaması oldu. Çalışanların en fazla mağdur oldukları bu uygulamanın Haziran 2021 tarihine kadar uzatılması gündemde.

   İşsizlik Sigortası Fonu’ndan alınan bilgilere göre mayıs ayından 3 milyon 282 bin 817 kişi Kısa Çalışma Ödeneği’nden faydalanırken kontrollü normalleşme ile birlikte bu rakamın 1 milyon 212 bin 308 rakamlarına gerilediği görülüyor.

   Yine İşsizlik Sigortası Fonu bilgilerine ücretsiz izne ayrılan çalışanların sayısında bir azalma olmadığı görülüyor. Hatta aylara göre bir artış olduğu görülüyor. Mayıs ayında 1.3 milyon kişi ücretsiz izin kapsamında iken haziran ayında bu rakam 1,7 milyon olup, temmuz ayından 1,9 milyon, ağustos ayında ise bu rakamın 1,97 milyon kişiye çıktığı görülüyor.

   Uzmanlar kısa çalışma ödeneğinden faydalanmanın kuralları olduğunu usulsüz tespit edildiği zaman firmalara karşı ciddi yaptırımların olduğu ifade ediliyor. Bundan dolayı da iş hacminin henüz salgın öncesine ulaşmamasının nedeninde çalışanların ücretsiz izne çıkarılmış olmalarından kaynaklandığını belirtiyor.

   Şu anda gerçekleşen ödemelerden dolayı İşsizlik Sigortası’nda bulunan miktarın 100 milyar TL’nin altına inme gibi bir riskin olduğunu ifade eden uzmanlar, yıl sonuna kadar bu uygulamaların devam etmesi durumunda işsizlik sigortasında bulunan tutarın 100 milyar TL’nin altına ineceğini  belirtiyor.

   Olağanüstü durumlar için devreye sokulmuş olan ücretsiz izin desteği programının uzun bir döneme yayılması yerine piyasaların normale bırakılıp, işini kaybeden çalışanlar için işsizlik maaşından yararlanmasına imkan sağlamanın daha doğru olacağını ifade ediyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.