Temel ihtiyaç kredisi ödemeleri ne zaman?

   10.09.2020
   Temel ihtiyaç kredisi ödemeleri ne zaman?

   Salgın döneminin başlaması ile birlikte zor maddi sıkıntı içerisinde olan vatandaşlar için düşük faizli kredi çekme imkanı sunuldu. Nisan ayında ‘temel ihtiyaç kredisi’ ve ‘işletme kredisi’ paketlerinden yararlananlar için ödemesiz dönem bu ay bitiyor. İşte temel ihtiyaç kredisi ödemelerinin detayları…

   Koronavirüs salgının ülkemizde görülmesi ile birlikte maddi sıkıntı içerisinde giren vatandaşlar tarafından 6 ay geri ödemesiz kredi imkanı sağlandı. İlk Nisan ayında temel ihtiyaç kredisinden faydalanan vatandaşların geri ödeme zamanları geldi. İkinci dalga endişelerinin başlaması ile birlikte ödemelerin nasıl yapılacağı merak ediliyor.

   Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından alınan verilere göre 2019 yılının tamamında net olarak 200 milyar TL artan bankaların kredi hacmi 2020 yılında ise ilk 8 aylık dönemde net olarak 615 milyar TL kadar artış gösterdi. Bu büyük artışın altında yatan nedenlerden bir tanesi kamu bankaları tarafından verilen uygun faizli krediler ve salgının olumsuz etkileri nedeni ile piyasanın bozulması oldu.

   Kredi paketlerinde en fazla öne çıkan detaylardan biri de 1 Nisan’da başvuruları başlayan ve ilk 40 günde 4,5 milyondan fazla  vatandaş için toplamda 27 milyar TL tahsis edildiği açıklanan bireysel temel ihtiyaç kredisi yer aldı. Bu krediden faydalanan kişilerin sayısı ise 7 milyonun üzerinde olduğu ortaya çıkıyor.

   Kamu bankaları tarafından vatandaşlara 10 bin TL’ye kadar açtığı kredilerde faiz oranının aylık yüzde 0,49 oldu. İlk 6 ayı ödemesiz dönem olarak 36 ay vadeli çekilen kredilerin ödemeleri Ekim ayında başlıyor. 10 bin TL gibi bir bireysel ihtiyaç kredisi çeken vatandaşlar 30 ay boyunca 376 TL gibi bir ödeme yapacak.

   7500 TL kredi çeken vatandaşın ise kredi geri ödemesi 282 TL iken, 5 bin TL kredi çeken vatandaşın geri ödeme 188 TL, 3 bin TL kredi çeken vatandaşın geri ödemesi ise 113 TL oluyor.

   Salgın döneminde esnaflara verilen krediler ise Esnaf Destek Paketi kapsamında İşletme Kredisi öne çıkan bir diğer kredi paketi oldu.

   Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından yapılan açıklamada 30 Hazirandan itibaren işletme kredisi için 809 bin 374 esnafın başvuru yaptığını ve 694 bin 782 esnaf ve sanatkar için toplamda 17 milyar 217 milyon TL tutarında kredi verildiğini bildirdi.

   Kullanılan kredilerde 25 bin TL’ye kadar olan işletme kredilerinde faiz oranı yıllık yüzde 4,5 olurken 6 ayı ödemesiz dönem olup 36 aya kadar vade seçeneği konuldu. 25 bin TL’nin altında kredi talebi olanlar için ise ticari kart desteği sunuldu. Bu kredi imkanından nisan ayında faydalanmaya başlayan esnaf ve sanatkarların da geri ödemesi ekim ayında olacak.

   Salgın sürecinde alınan kararlardan bir tanesi de vergi ödemelerinin ertelenmesi oldu. Nisan, Mayıs ve Haziran ayına ilişkin muhtasar ve KDV beyannamelerinin ödemeleri 6’şar ay ertelendi. Ödemesi ertelenen vergi borçlarının da geri ödemeleri yakın zamanda başlayacak.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.