KYK borçları siliniyor mu?

   07.09.2020
   KYK borçları siliniyor mu?

   Son zamanlarda pandemi sürecinin de etkisi ile KYK öğrenim kredi borçlarına ilişkin bir düzenlemenin yapılıp yapılmayacağı büyük merak konusu oluyor. Öğrenim süreçleri boyunca aldıkları kredilerin geri ödemelerini yapamayan mezunların gözü kulağı Maliye Bakanlığı ve Cumhurbaşkanı tarafından yapılacak açıklamalarda. Peki bu alanda bakanlık tarafından yapılan bir çalışma var mı? Borçlar silinecek mi? İşte yanıtları…

   BORÇLAR SİLİNECEK Mİ?

   KYK öğrenim kredisi borçlarına yönelik olan en büyük beklenti kredi borçlarının silinerek kredi alanlarının bu kredilerinin bursa dönüşmesi. Ancak konu ile ilgili henüz bir resmi açıklama yapılmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha önce yaptığı açıklamalarda öğrencilerin lehine olacak bir çalışma üzerine çalıştıklarını belirtirken Maliye Bakanı ise konunun geneli için çalışmaların devam ettiği yönünde ifadelere yer vermişti. Borçların silinmesi durumunda ise ödeyenlere haksızlık olması kredinin bursa dönüşmesi ile birlikte başvuruların artacağını kredi borcunu ödeyenler için iade taleplerinin olması gibi durumları öne çıkıyor.

   Pandemi sürecinden de kişilerin olumsuz etkilenmesi ile birlikte KYK borçlarının geri ödemesinin nasıl yapılacağı büyük merak konusu olmaya devam ediyor.

   KYK öğrenim kredisinden faydalanan vatandaşların sayısının 5 milyonun üzerinde olduğu biliniyor. Diğer taraftan da bu konu ile ilgili nasıl bir düzenleme olacağına yönelik araştırmalar merakla bekleniyor. Hükümet tarafından yapılan son açıklamalarda ise bu konuda borçların silineceğine yönelik adımların atılması bekleniyor. Borçlara yönelik yapılacak olan düzenlemelerin peşinden ön görülen durumlar üzerinde ise borçların tamamen silinmesi, borçların faizlerinin silinmesi ya da borçların yeniden yapılandırılması gibi seçenekler bulunuyor.

   Konu ile ilgili yapılacak açıklamalar mezunları yakından ilgileniyor. Özellikle pandemi süreci ile birlikte maddi sıkıntı yaşayan kişiler bu borçların silinmesini dört gözle bekleyen grup içerisinde yerini alıyor. Daha öncesinde gerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerekse Maliye Bakanı’nın ümit verici konuşmaları yakın zamanda böyle bir gelişmenin olacağını ifade ediyor. Peki olursa ne zaman olacak? Konu ile ilgili yetkili isimlerden henüz net bir açıklama yapılmadı. Yapılırsa mutlaka haberlerimizde yer alacaktır. KYK borçlarının tamamının mı silineceği, yoksa bir başka yeni bir düzenleme mi yapılacak merakla bekleniyor.

   ETİKETLER:
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.