Kolonya fiyatları ne kadar oldu?

   07.09.2020
   Kolonya fiyatları ne kadar oldu?

   Koronavirüs salgınında normalleşmenin ardından ikinci dalga beklenirken kolonya fiyatlarında ikinci dalga geldi. TÜİK tarafından alınan verilere göre bir litre kolonya fiyatının 40 TL’yi aştı. Peki kolonya fiyatları ne kadar oldu?

   Ağustos ayı enflasyon verileri Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı. Açıklanan enflasyon rakamlarına göre de bir litre kolonyanın fiyatı 40 TL’yi açtı. İlk korona virüs vakasının Türkiye’de açıklanmasının ardından Mart ayından 25.1 TL olan kolonyanın litre fiyatı ilen 200 ml kolonyanın fiyatı ise 15 TL ile 20 TL arası değişiyordu.

   Mart ve Nisan aylarında kolonya fiyatlarının makul seviyede devam etmesinin ardından mayıs ayında 35 TL’ye yükselmiş olması büyük dikkat çekti. Şu an da ise bir litre kolonyanın 40 TL’nin üzerine çıktı.

   Yapılan araştırmalara göre kolonya fiyatları bazı illerde yüksek rakamlara çıkarken bazı illerde de herhangi bir artışın olmadığı ortaya çıkıyor. Ancak önümüzdeki günlerde de kolonya fiyatların artması büyük beklentiler arasında.

   YÜZDE 25 ZAM

   Kolonya üreticileri tarafından yapılan açıklamada Mart ayında 26 ile 27 TL aralığında olan kolonyanın litresinin şu anda 36 ile 37 TL aralığında olduğunu yani yüzde 25 gibi oranda zam yapıldığı ortaya çıktı.

   Vatandaşların şu anda yeteri kadar kolonya stoku olduğunu ifade eden yetkililer bundan sonraki süreçte ciddi bir artışın olmayacağını ifade ettiler. Pandeminin ilk başladığı dönemde yoğun bir talep olduğu için ciddi oranda bir stok sıkıntısı yaşadıklarını buna bağlı olarak şu süreçte zam artışı beklentisi olmadığını belirttiler.

   Koronavirüs salgını ile birlikte kolonya fiyatlarının yüzde 40 civarından bir artış olduğu ortaya çıktı. Salgınla birlikte talepte meydana gelen artış, ham madde ve kolonya şişelerinin fiyatlarının yükselmesi de fiyatlara yansıdı. Normalleşme süreci ile birlikte kolonyaya olan talep yine attı. Buna bağlı olarak tekrar ham madde fiyatlarında bir hareketlilik olduğu gözleniyor. Bu durumunda ister istemez kolonya litre fiyatının tekrar artacağını gösteriyor.

   Ancak kolonya fiyatlarının net bir çizgide olmadığı firmaya ve şehre göre de farklılık olduğu görülüyor. Marketlerin yaptığı kampanyalarda da fiyatlar arasındaki değişiklik göze çarpıyor.

   Pandemi sürecinin ilerlemesine göre de yeniden zam olup olmayacağı belli olacak.

    

    

   ETİKETLER:
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.