ÖTV’den etkilenen otomobiller hangisi?

   04.09.2020
   ÖTV’den etkilenen otomobiller hangisi?

   Yeni gelen ÖTV artışının üzerine otomotiv sektöründeki etki hala devam ediyor. Yapılan ÖTV zammı ile birlikte yerli ve baz paketli otomobillerin fiyatlarına indirim olarak yansıması konuşulan konular arasında yer alıyor ancak motor hacmi 1600cc’ye kadar olan ve matrahı 85 bin TL’yi geçen rakamlarda ise ciddi oranda yükselme görülüyor. Peki Türkiye’de en çok tercih edilen otomobillerin de bulunduğu modellerde fiyatlar ne oldu? İşte ÖTV sonrası otomobil fiyatları…

   Resmi Gazete’de 30 Ağustos tarihinde yer alan ÖTV artışı otomotiv sektörüne bomba gibi düştü. Sektörde bulunan yetkililer bu artışın pazarın büyümesine engel olacağını ifade ederken bazı modellerde özellikle yerli üretim araçlarda indirimin de olacağı ifade ediliyor. Ancak ÖTV sonrası hangi otomobil markasının hangi modellerinin nasıl etkileneceği önümüzdeki günlerde yeni fiyatlar liste olarak ortaya çıkacaktır. Sizler için ortalama araç fiyatlarını derledik.

   FIAT EGEA SEDAN

   Türkiye’de Ağustos ayı başında üretilen en popüler modeller arasında olan Egea Street 1.4 Frie 95 HP donanıma sahip olan model 125.900 TL iken yeni ÖTV oranı ile yüzde 50’den yüzde 45’e düşen dilimde bulunuyor bundan dolayı 121 bin 500 TL gibi bir rakama gerileyecek.

   HONDA CIVIC SEDAN

   Üretimi Türkiye’de gerçekleşen bir diğer modelde Japon markası olan Honda Cıvıc sedan modeli de bu durumdan etkilendi. Etiket fiyatı 209 bin 600 TL iken 1.6 litrelik Elegance donanımlı otomatik vitesli Civic Sedan 84 bin ile 130 bin TL arasında olan matrahsız fiyatı ile yüzde 50 olan ÖTV oranını yüzde 45 olarak düşüyor. Böylece fiyatlar ortalama olarak 203 bin TL seviyelerine gerilemesi bekleniyor.

   HYUNDAI

   Türkiye’de üretimi devam eden bir diğer araba markası da Güney Koreli Hyundai’nin yeni i10 serisinin düz şanzımana sahip modeli Jump donanımlı versiyonu 135 bin 950 TL rakamından 131 bin 452 TL gibi bir rakama geriliyor.

   RENAULT CLIO

   Üretimi Türkiye’de olan ve en fazla tercih edilen modeller arasında olan Clio’da da durum farklı olmadı. Otomobil giriş seviyesinde olan versiyonu başlangıç Fiyatı 135 bin 900 TL iken yeni ÖTV dilimi ile birlikte bu rakam 130 bin TL seviyelerine geriledi.

   ÖTV rakamlarının değişmesi ile birlikte otomotiv sektöründe en fazla etkilenen seri Premium markalar oldu. Üretimi ülkemizde olan araçların bir kısmında indirim olurken bir kısmında da yükselişlerin olduğu görülüyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.