Koronavirüs testi ne kadar?

   28.08.2020
   Koronavirüs testi ne kadar?

   Yurt dışına çıkacaklar veya yurt içinde olup virüs taşıyıp taşımadığını merak eden kişiler koronavirüs testinin fiyatlarını merak ediyor. İşte sizler için araştırdık koronavirüs testi fiyatları…

   Yurt dışına çıkacak bir kişi koronavirüs testi yaptırmak isterse anlaşmalı sağlık kuruluşları aracılığı ile testi 250 TL’ye yaptırıyor. Yurt dışına çıkmayacak olup devlet hastanesi yerine özel hastanede test yaptırmak isterseler de 500 TL gibi bir ödeme yapmaları gerekiyor.

   Kış aylarının da yaklaşıyor olması ile birlikte koronavirüs salgının da ikinci dalga endişesi başlarken Türkiye’de günlük vaka sayıları da binin üzerine çıktı. Kontrollü normalleşmeyi serbest normalleşme olarak algılanması ile birlikte önlemlerin azalması bilim insanlarının uyarılarının dozunu attırmasına neden oldu.

   Koronavirüs insanlarda endişe bozukluğu olmasına neden oldu ve en ufak öksürmede bile acaba korona mı olduk sorusunu akıllara getiriyor. Yetkililer tarafından yapılan araştırmada koronavirüs testi yaptırma koşulları araştırıldı. Sağlık Bakanlığı tarafından henüz koronavirüs testi için belirlenen bir tavan ücret bulunmuyor. Sadece yurtdışına çıkacaklar için lisanslı sporculara yönelik 250 TL gibi bir yasal ücret bulunuyor. Bu iki kriterde de bulunmuyorsanız ödenecek para çok daha yukarı seviyelere çıkabiliyor.

   Bazı özel hastaneler telefon üzerinden bilgi vermiyor olup önce acilden giriş yapıldıktan sonra doktor muayenesi sonrasında test yapılacağını bildirdi.

   Başka bir özel hastanede arandığında koronavirüs testi için bir ücret talep edilmediğini ancak acil girişinden girişinde muayene için ücret talep edildiğini ve muayene ücretinin de telefondan verilmediğini ifade etti.

   Genel olarak test yapılması için öncesinde muayene edilmesi gerektiği hastanelerde hakim.

   Elazığ’da bulunan bir özel hastanede muayene dahil tomografi testi ile birlikte 400 TL ödeme yapılması gerektiği bilgisine ulaşıldı.

   Samsun’da bulunan bir özel hastanede ise muayene ücreti alınmadan PCR testi için 500 TL talep ediliyor. Hastane yetkilisinde alınan bilgiye göre devlet hastanelerinde büyük bir yoğunluk olduğu için böyle bir işe girdiklerini Samsun’da pek çok hastane için benzer fiyat uygulaması yapıldığı ifade edildi.

   Edirne’de bulunan bir hastanede ise hem PCR hem antikor testi için 500 TL ödeme aldıklarını test isteyen hasta için muayene yapılmadığı ifade edildi.

   Manisa, Muğla ve Eskişehir’de bulunan hastanelerden de test için 250 TL gibi bir rakam ödeme isteniyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.