Kamuda yeni mesai saatleri nasıl?

   27.08.2020
   Kamuda yeni mesai saatleri nasıl?

   Koronavirüs sayılarının ülkemizde tekrar artması ile birlikte bir takım önlemler alınmaya başlandı. Bu kapsamda yeniden alınan tedbirler arasında kamuda esnek çalışma sisteminin yeniden devreye sokulacağı bildirildi. Peki kamuda yeni çalışma saatleri nasıl olacak? İşte kamuda yeni mesai saatleri…

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden etkin hale getirileceğini belirterek teşvik ettiği esnek ve uzaktan çalışma modeli kamuda tekrar devreye girdi. Erdoğan tarafından verilen karara göre koronavirüs salgınına karşı mücadelede riski en aza indirmek amacı ile 3.5 milyon kamu çalışanı için yeni iş düzeninin devreye sokulduğunu bildirdi. Kamu kurumlarında tekrar dönüşümlü ve uzaktan çalışma gibi esnek mesai sistemine geçilirken dönüşümlü çalışacak olanlarda bu sürede idari izinli sayılacak. Fiilen çalışma süresinde aranan döner sermaye ve ek ödeme gibi mali haklar noktasında da kesinti olmayacak. Uzaktan çalışacak kişinin de maaşında herhangi bir değişiklik olmayacak. Kişinin çalışmasını da üst yönetici belirlemiş olacak.

   1 HAZİRAN TARİHİNDE BİTMİŞTİ

   Koronavirüs tedbirleri kapsamında daha önce uygulanan esnek çalışma sistemine dahil olan kamu personeli 1 Haziran tarihinden itibaren normal mesai çalışmasına dönmüştü. Cumhurbaşkanı kararına göre genelge ile birlikte kamu da esnek çalışmanın sürmesine karar verildi. Genelge de ihtiyacı karşılayacak kadar personel bulundurmak koşulu ile çalıştırma bicine bakılmadan dönüşümlü olarak çalışma ve esnek çalışma yönteminin uygulanmasına imkan sağlandı. Genelge ile birlikte salgının yayılmasını en aza indirip, mücadele ve etkilerinin azaltılmasına yönelik faaliyetleri zafiyete uğratmama şartı ile esne çalışma modelleri uygulanacak.

   İDARİ İZİNLİ OLACAKLAR

   Dönüşümlü çalışma sırasında çalışan kişiler fiilen işlerinin başında olmayan kişiler bu sürede idari izinli olacaklar. Esnek çalışma yöntemlerinden faydalanan çalışanlarla ile birlikte idari izinli olanlar bu süre içerisinde asıl görevlerini yerine getirmiş sayılacaklar. Uzaktan ya da dönüşümlü olarak çalışanlar, görev yerinde çalışanlar hizmetin yürütülmesi sorumluluğu bakımından aynı olacak. Mali, sosyal hak ve yardımları ile birlikte diğer özlük hakları saklı olacak.

   Esnek mesai kamu hizmetlerini aksatmayacak şekilde, ihtiyacı karşılayacak kadar asgari çalışan bulundurması şartı ile uygulanacak. Kurumlardaki çalışan sayı baz alınarak vardiyalı, dönüşümlü çalışılabilecek. Örneğin bir dairede eğer 10 personel varsa belirlenecek gün sayısına göre  beşerli gruplar halinde işe gidilebilecek. Dönüşümlü ve vardiyalı çalışacak olanlar ise bu süreçte idari izinli olacaklar.

   MAAŞLAR AYNI KALACAK

   Uzaktan çalışma modelinde çalışanların tüm hakları korunacak. Farklı ücret veya sosyal hak uygulaması yapılmayacak.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.