Maddi yardım desteği nasıl alınır?

   24.08.2020
   Maddi yardım desteği nasıl alınır?

   Maddi olarak zorluk yaşayan ailesini geçindiremeyecek güce sahip olan yardıma muhtaç pek çok aile bulunuyor. Maddi yardım desteğine ihtiyacı olan geliri olmayan kişiler devletten nasıl yardım alıyor? Hükümet tarafından alınan yeni kararlarda işsizlere geliri olmayan vatandaşlara yönelik yeni destek paketleri olacağını duyurdu. Eğitim yardımları, sağlık yardımları, engellilere yönelik yardımlar, aile yardımları, özel amaçlı yardımlar ve yabancılara yönelik yardımlar olmak üzere ihtiyaç sahiplerine veriliyor. Tüm bunların yanı sıra maddi imkanı olmayan aileler için pek çok kurum ve kuruluş tarafından da maddi yardım bulunuyor.

   Dar gelirli, ihtiyaç sahibi ya da hiç geliri olmayan vatandaşlar için yardımda bulunan devlet kurumları bulunuyor. Bunun için de yazılı başvuru da bulunmak gerekir. Hiçbir sosyal güvencesi olmayan ve geliri bulunmayan vatandaşlar için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı para yardımının yanı sıra yakıt ve gıda yardımında da bulunuyor. Vakfa giden ve formu dolduran vatandaşlar için denetleme elemanları takibe alır ve müracaatın olumlu olması durumunda eğer bir engel yoksa maddi yardım desteği sunulur.

   YARDIM YAPAN KURULUŞLAR

   Maddi imkanları yetersiz olan ve ailesini geçindirmekte zorluk yaşayan hiçbir geliri olmayan aileler için devlet tarafından yardımlar yapılmaktadır. Bununla beraber maddi olarak destek veren kurum ve kuruluşlarda bulunmaktadır. Peki hangi kurum ve kuruluşlar tarafından maddi yardım verilmektedir? İşte listesi…

   • Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
   • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı
   • Vakıflar Genel Müdürlüğü
   • Sosyal Hizmetler
   • Türkiye Sokak Çocukları Vakfı
   • İHH Vakfı Belediyelerin Maddi Yardım

   Aynı zamanda koronavirüs salgını nedeni ile pek çok sektörde yaşanan dalgalanmalardan etkilenip maddi getirisi olmayan aileler için de Büyükşehir Belediyeleri tarafından da erzak, gıda ve nakit yardımları yapılmaktadır. Belediyelerin verdiği erzak, gıda ve nakit yardımlarından faydalanmak isteyen kişilerin öncelikle açılan müracaat formalarını doldurup sonrasında gerekli incelemeler yapıldıktan sonra ihtiyaç sahibi ailelere yardımlar evlerine götürülerek ulaştırılır.

   Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından maddi olarak zorluk yaşayan ailelerin koronavirüs salgını zamanında zorluk yaşamamaları adına 1000 TL’lik ödeme yapıldığı duyurulmuştu. Bu yardımların müracaatları e-devlet üzerinden yapılmıştır. Maddi olarak muhtaç olan ve bir geliri olmayan aileler muhtarlıklar tarafından belirlenir ve bu ailelerin denetiminde geçerek yardıma muhtaç olduğu tespit edilir. Muhtarlıklar ve belediyeler tarafından belirlenmiş ailelere her ay düzenli olarak maaş yardımı yapılıyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.