İkinci el cep telefonunda garanti dönemi

   17.08.2020
   İkinci el cep telefonunda garanti dönemi

   Yeni düzenleme ile birlikte ikinci el piyasada sıklıkla alışveriş konusu olan tablet ve cep telefonları için belirli bir standart getirilecek ve sertifikalı ve garantili olarak yeniden satışa sunulacak. Peki ikinci el satışlarda standartlar ne olacak?

   Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından yapılan açıklamada Ticaret Bakanlığının Yenilenmiş Ürünlerin Satışına yönelik düzenlemesine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

   Söz konusu yasal düzenleme ile birlikte kullanım ömrü henüz tamamlanmamış teknolojik ürünlerin tekrar ekonomiye kazandırılmasını, çevreye verilen zarar ile birlikte israfın önlenmesini, ithalatın azalmasını, tüketicilerin bütçelerine uygun bedelle, güvenli olarak ikinci el cihaz almalarının sağlanması amaçladığını kaydeden Bakan Pekcan, şu açıklamaları yaptı:

   Şu an ki durumda özellikle ikinci el telefon piyasasına yönelik ciddi bir güvensizlikle birlikte kayıt dışılık olduğu görülüyor. Bu durumu ortadan kaldırmak amacı ile tüketicilerin güvenli bir şekilde sıfır ürünlere oranla daha düşük maliyet ile ürün almalarını sağlamayı hedeflediklerini bildirdi.

   Hazırlanılan yönetmelik taslağı ile ülkemizde yenilenmiş ürün sisteminin alt yapısının oluşturulacağını ifade etti. Böylece kişiler ürünlerini satarken veya ikinci el ürün alırken güvenli olarak hareket etmiş olacak. Satın alınan ikinci el ürünle ilgili bir sorun yaşandığında da garantiden kaynaklanan haklarını kullanabilecekler.

   12 AY GARANTİ ZORUNLU

   Buna bağlı olarak Bakan Pekcan, kullanılmış ikinci el cep telefonu ve tabletlerin Bakanlık tarafından onaylı yenileme merkezleri tarafından belirli bir standarda göre yenilebilecek ve sertifikalı olarak tekrar satışa sunulabilecek. Ticaret Bakanlığı tarafından yenileme yetki belgesi alarak faaliyette bulunacak olan yenileme merkezlerinin kullanılmış ürünleri alarak yenileyerek satabilme yetkisi bulunacak. Yenilenen ürünlerin ambalajında, reklamlarında ve etiketinde ‘yenilenmiş ürün’ etiketi yer alacak ve aynı zamanda bu ürünlerin en az da 12 ay garanti süresi bulunacak.

   Yönetmelik ile ilgili taslağın ilgili kurum ve kuruluşların değerlendirme ve görüşleri alınarak son aşamaya gelindiğini ifade eden Bakan Pekcan, söz konusu edilen düzenlemenin çok kısa sürede hayata geçirileceğini ifade etti.

   Düzenlemenin ne zaman hayata geçeceği ile ilgili net bir tarih bulunmamakla birlikte en kısa sürede hayata geçerek ikinci el teknoloji sektörüne de büyük bir güven geleceği bekleniyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.