İşten çıkarma yasağı ne zaman bitiyor?

   07.08.2020
   İşten çıkarma yasağı ne zaman bitiyor?

   En çok araştırılan konulardan birisi de işten çıkarma yasaklarının ne zaman kaldırılacağı oluyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında çalışanların mağdur olmaması adına devlet tarafından alınan karar doğrultusunda işçilerin sözleşmelerin feshedilmesi yasak hale getirilmişti. Peki işten çıkarma yasağı ne zaman bitecek? İşte detaylar…

   Ülkemizde de koronavirüs vakalarının görülmesi ile birlikte vatandaşların geçim noktasında sıkıntıları yaşamaması adına bir takım önlemler alındı ve alınmaya devam ediyor. Bu kapsamda alınan önlemlerden birisi de işten çıkarmaya yasağının konulması oldu. Vaka sayıları artarak devam ederken merak edilen konular arasında işten çıkarma yasağının ne zaman biteceği veya devam edip etmeyeceği oluyor. Sağlık Bakanlığı ve diğer bağlı bakanlıklar bu noktada çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

   İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI UZADI MI

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen karara göre ve Resmi Gazete de yer alan bilgiye göre ücretsiz izinlerle birlikte işten çıkarma yasaklarının 17 Eylül tarihine kadar uzatıldığı bildirildi.

   İstihdama ilişkin düzenlemeleri içeren İşsizlik Sigortası Kanunu, işten çıkarma yasağının uzatılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmiş olup işten çıkarma yasağı 17 Eylül’e kadar uzatılmış oldu.

   İŞTEN ÇIKARMA YASAĞINI HANGİ KAPSAMLARDA GEÇERLİ?

   İş veren sadece bir tek durumda çalışanını işten çıkarabilme hakkına sahip o da İş Kanunu Madde 25/II’de düzenlenen ”İşçinin Ahlak ve İyi niyet Kurallarına Aykırı Davranışları” fesih yasağının dışında tutulmuştur. Böylece iş veren çalışan kişi 17 Eylül tarihine kadar Ahlak ve İyi niyet kurallarının dışında hareket ederse işten çıkarılabilecek. Bu durumda kişinin sicilinde yer alacak.

   Yapılan düzenleme salgın nedeni ile çalışanların iş akitlerinin feshedilmesinin önüne geçilmesine yönelik düzenlemenin uygulama süresinin 3’er aylık olarak şekilde 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatabilme yetkisi Cumhurbaşkanı’nda bulunmaktadır. Yani işten çıkarılma yasağı Cumhurbaşkanı’nın talimatına göre 30 Haziran 2021 tarihine kadar devam edebilmektedir. Ancak bu süreçte çalışan kişiler iş ahlakına aykırı davranışta bulunursa ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışlar bulunursa işverenler çalışanlarını işten çıkarabilme yetkisine sahip olmuş bulunuyor. Ancak bu durum kişilerin iş sicillerinde yer alıyor. İşten çıkarılma nedeni olarak belirtiliyor.

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.