Nakdi ücret destekleri yarın yatacak

   06.08.2020
   Nakdi ücret destekleri yarın yatacak

   Koronavirüs tedbirleri kapsamında çalışanların mağdur olmaması adına işten çıkarılması yasak hale getirilmişti. Bu kapsamda iş verenler çalışanlarını ücretsiz izne çıkarabilme hakkında sahiptiler. Ücretsiz izne ayrılan çalışanlar için ise Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından nakdi ücret desteği yardımı verileceği ilan edilmişti. Bakanlık ise ödemelerin yarından (7 Ağustos 2020) itibaren hesaplara yatırılacağını duyurdu.

   Pandemi sürecinde ücretsiz izne ayrılan çalışanlar için nakdi ücret desteği yardımı verildiği biliniyor. Geçtiğimiz günler içerisinde kısa çalışma ödeneği ile birlikte nakdi ücret destek ödemelerinin de uzatıldığı açıklanmıştı.

   ÖDEMELER YARIN BAŞLIYOR

   Temmuz ayına yönelik nakdi ücret desteği ödemelerinin yarın (7 Ağustos Cuma) başlayacağını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk açıkladı. Bakan Selçuk yaptığı açıklamada ücretsiz izne ayrılan çalışanlar için nakdi ücret desteği ödemelerinin yarından itibaren yatırılacağını belirtti.

   NAKDİ DESTEK ÜCRETİ (ÜCRETSİZ İZİN) NE KADAR?

   İşsiz kalan vatandaşlar için verilen nakdi destek ücretleri günlük 39,24 TL olarak belirlenmiş olup, ayda 1,177 TL olarak yatırılmaktadır. Aylık olarak nakdi ücret desteği brüt 1.177 TL olup 9.93 TL’lik damga vergisinin düşürüldükten sonra net olarak 1.168 TL olarak kişilerin hesaplarına yatırılmaktadır. Sistemde hesapları tanımlanmamış kişiler ise ödemelerini PTT üzerinden tahsil etmektedirler.

   BAŞVURULAR NASIL YAPILIYOR?

   Ücretsiz izne çıkan kişiler ödemelerini nakdi ücret desteğinden yararlanmak için başvurularını SGK’nın işveren sistemi üzerinden işveren tarafından yapılabilmektedir.

   İşsiz kalan kişiler için ise başvurular İŞKUR’un internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. İşsizlik maaşından faydalanamayan çalışanlar ise hemen nakdi ücret desteği verilebilmektedir.

    

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.