Kısa çalışma ödeneği uzadı mı?

   04.08.2020
   Kısa çalışma ödeneği uzadı mı?

   Koronavirüs tedbirleri kapsamında çalışan işçilerin maaş alamama durumlarında iş yerlerinde meydana gelen sorunlar nedeni ile devlet tarafından asgari geçimlerini sağlayabilecekleri tutar olan kısa çalışma ödeneği Temmuz ayı ödemelerinin son olarak Ağustos’ta alacaklardı. Ancak bayrama denk gelmesi nedeni ile ödemeler bayram öncesi yapıldı. Peki kısa çalışma ödeneği uzatıldı mı? İşte en çok merak edilen sorulardan biri…

   KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE ZAMAN BİTECEK?

   İŞKUR ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödemeleri gerçekleşen kısa çalışma ödeneğine yönelik son dakika gelişmesi meydana geldi. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafında yapılan açıklamaya göre normalleşme sürecinde iş istihdamını korumak ve Sosyal koruma kalkanı ile çalışan ve işverenlerin yanında olmaya devam edeceklerini ifade etti.

   Açıklamasında Selçuki iş feshi kısıtının, nakdi ücret desteği ve mevcut kısa çalışma ödeneğinden faydalananlar için 1 ay daha uzatma kararı aldıklarını bildirdi.

   Nakdi ücret desteği ile birlikte kısa çalışma ödeneğinden yersiz yararlananların tespit edilmesi durumunda iş yeri bu düzenleme kapsamında sağlanan hiçbir destekten faydalanamayacak ya da yersiz yararlanmış sayılacak. Destekten yersiz yararlandığı tespit edilmesi durumunda ise işverenden gecikme cezası ve gecikme zammı birlikte istenilecek.

   Söz edilen teşvikten yararlanmak isteyen işveren bu teşvikten yararlanması durumunda aynı sigortalı için diğer sigorta primi indirimi ve teşvik desteklerinden yararlanamayacak.

   Düzenlemeye göre İşsizlik Sigortası Fonu tarafından işverene tanına sigortalı hissesine karşılık gelen destek tutarının sigortalı çalışana ödenmesi işverenden istenmeyecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, düzenlemede bulunan 3 aylık süreyi sektörlere bağlı olarak ayrı ayrı ya da toplu olarak 6 aya kadar uzatabilme yetkisine sahiptir.

   Koronavirüs salgını nedeni ile işçilerin iş akitlerinin feshedilmesinin önüne geçilmesine yönelik düzenleme için 3 aylık sürelerle birlikte 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatılabilmesi yetkisi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da bulunuyor. Fesih durumunda belli istisnai kaidelerde bulunuyor bunların başında çalışanın ahlak dışı davranışlarda bulunması bunların yanı sıra işyerinin herhangi bir sebeple kapanması ve faaliyetinin sona ermesi, ilgili mevzuata göre yapılan her türlü hizmet alımları ile yapım işlerinde işin sona ermesi halleri, belirli süreli iş veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi gibi nedenler bulunmaktadır.

   Önümüzdeki aylarda kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteği ile ilgili ödemelerin ne olacağına yönelik yetkili isimlerden açıklamalar gelecektir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.