Havale işlemleri ücretsiz mi?

   04.08.2020
   Havale işlemleri ücretsiz mi?

   BDDK tarafından belirlenen finansal tüketicilere dair ücretler, 7 Mart 2020 tarihinden itibaren bu görev Merkez Bankasına devredilmiş oldu. 31061 sayılı Resmi Gazetede yer alan bilgiye göre ve Merkez Bankası’nın ilanına göre bir bankanın şubelerine gönderilen para için ücret talep edilmesi kaldırılmış oldu. Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, tarafından yapılan açıklamaya göre bankaların bu kurala uymadıklarını ve yönetmeliğe aykırı davranarak haksız kazanç elde ettiklerini ifade ettiler.

   Nisan ayından Temmuz ayına kadar ATM’ler üzerinden bankadan aynı banka hesabına gönderilen havale işlemlerinden ücret almayan bankalar, Temmuz ayı içerisinde çıkarılmış kanunu delerek farklı bir uygulama yaptı.

   Derneğinin kirasını ödemek için ATM’ye giden Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz aynı bankada havale yapmak istemişti ancak 1 lira 5 kuruş karada işlem ücreti çıkarıldı. Bozuk para kabul etmeyen ATM istenilen kağıt paranın da üstünü veremeyeceği nedeni ile işlem gerçekleşemedi.

   5 TL TALEP EDİLDİ

   İşlem yapmak için birkaç gün deneme yapan Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, işlemi tamamlayamayınca durumu banka görevlilerine bildir. Görevliler ise Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz’ı işlemi yapmak için içerde işlem yapmaya yönlendirdi. Ancak içeride yapılacak olan işlem için ise 5 TL ücret talep edildi. bu ücreti öğrenen Yılmaz, işlemi gerçekleştirmekten vazgeçti.

   Yapılan tebliğe rağmen bankaların hukuka aykırı hareket ettiklerini bildiren Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, bir bankanın şubelerine gönderilecek para için ücret alınmaması gerektiğini yineledi.

   Yasanın çıktığı Mart 2020 sonrası nisan, mayıs ve haziran aylarında gönderilen dernek kirası ödemeleri için herhangi bir kesinti alınmadığını ancak bu durumun temmuz ayında değiştirdiğini ve 1 lira 5 kuruş gibi bir rakam kesildiğini bu rakamın ise ATM üzerinden yapılan işlemler için olduğunu ancak talep edilen paranın üstünü veremeyeceği gerekçesi ile işlemi gerçekleştiremediklerini ifade etti. İşlem ATM üzerinden yapılamadığı için şube içerisinden EFT olarak yapılması talep ediliyor ve bu durumda şube içerisinde yapılan işlemlerde ise en az 5 TL gibi bir miktar işlem ücreti talep ediliyor. Yine yayılan tebliğ de ise yer alan bilgiye göre banka içerisinde yapılacak EFT işlemlerinde ise 1 TL gibi bir işlem ücretinin talep edilmesi yer alıyordu.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.