2020 fındık fiyatları belli oldu

   28.07.2020
   2020 fındık fiyatları belli oldu

   Fındık hasatın başlayacağı aylarda çiftçinin en çok merak ettiği konulardan birisi de fındık fiyatları oldu. Çiftçi bir yılın haşatını yavaş yavaş yapmaya başladı. Peki çiftçi bu dönemde ne kadar kazanacak? En çok merak edilen konulardan birisi de fındığın kilogram alış fiyatının ne olacağı. İşte 2020 fındık alım fiyatlar…

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrasında kameraların karşısına geçerek önemli açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalar arasında fındık üreticilerin uzun zamandır heyecanla beklediği fındık alım fiyatları da oldu. Çiftçilerin alın terlerinin haklarını vermek için destek ödemeleri devam ederken, TMO’nun alım fiyatları noktasında çiftçiyi memnun etmeye özen göstermeye çalıştığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha öncesinde hububat ve bakliyat ile birlikte çay alım fiyatlarını açıkladığını ifade etti. Tüm bu açıklamalarla birlikte fındık üreticisinin de büyük bir merakla beklediği fındık alım fiyatlarını da belirlediklerini duyurdu.

   Geçen yıl TMO fındığın kilogram fiyatını 16,5 TL ile 17 TL arasında aldığını sezon içerisinde bu rakamlarında 18 ile 20 TL seviyelerine yükseldiğini böylece çiftçinin alın terinin karşılığını aldığını belirtmişti. Fındığın ihracata ise kilogram fiyatının 5,8 dolardan 6,72 dolara yükselmesi ile birlikte ülke olarak ek 300 milyon dolar gelir elde edildiğini ifade etti.

   Fındık ihracatı toplamda 2,2 milyar dolar olarak gerçekleştiği ifade edildi.

   FINDIK FİYATLARI BELLİ OLDU

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, fındık fiyatlarını açıklarken şu sözlere de yer verdi. Yüzde 50 sağlam iç esasına göre Giresun kalite kabuklu fındık içim TMO tarafından belirlenen fındık kilogram alış fiyatının 22,5 TL olarak belirlendiğini ifade etti. Levant kalite kabuklu fındığı ise kilogram alış fiyatının 22 TL olduğunu açıklamış oldu. Aynı zamanda bunlara ek olarak yüksek randımanlı fındık tesliminde ortalama olarak kilogram başına 1 TL, alan bazlı mazot bazlı desteği olarak da kilogram başına 2 TL destek ödemesi yapılacağını ifade etti. Buna bağlı olarak fındık üreticisinin kilogram başına kazancı 25 TL ile 25,5 TL arasına yükselmiş oluyor. Bu durumun fındık üreticileri tarafından nasıl karşılanacağı merak ediliyor. Aynı zamanda pandemi süreci sonrası üretimin nasıl olacağı fındık veriminin bu yıl nasıl olacağı da üreticinin kazancını etkileyecek önemli faktörler arasında yer alıyor. Tüm bunlara ek olarak bu yıl yurtdışına satılacak fındık oranı da ülke ekonomisine katkısı açısından en çok merak edilen konular arasında. Fındık üretiminin hız kazanıp devam etmesi ile birlikte nasıl sonuç alacağı da merak edilen konular arasında yer alıyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.