Konut kredisinde faiz oranları değişti

   24.07.2020
   Konut kredisinde faiz oranları değişti

   2 Haziran tarihinde kamu bankaları tarafından sunulan avantajlı konut kredisi paketinde güncellemeye gidildi. Koronavirüs salgının ekonomiye olan etkilerini azaltmak ve ekonomiyi canlandırmak amacı ile hayata geçirilen avantajlı kredi paketleri büyük ilgi gördü. Özellikle ev sahibi olmak isteyenler düşük faizli konut kredilerini tercih ederek ev sahibi olmanın yolunu tuttular. Son yapılan açıklamaya göre ise konut kredilerinde faiz oranında değişikliğe gidildiği oldu. Peki konut kredisi faiz oranları ne kadar oldu? İşte konut kredisi faiz oranları

   Ev sahibi olmak isteyenler dikkat bu haber sizi ilgilendiriyor. Kamu bankaları için konut kredilerinde uygulanan düşük faizli kredilerde ikinci el konutlar için uygulanan faiz oranında değişikliğe gidildi. İkinci el konutlar için yüzde 0,74 olan faiz oranı yüzde 0,79 oranına çıkarıldı. En yüksek vade sayısı 180 iken 120 aya çekildi. Kredi seçeneklerinde sıfır konutlar avantajlı hale getirilmiş oldu. Bu yapılan düzenleme ile birlikte gayrimenkul piyasasının yeni yatırımlar ile canlanması, ekonomiye olan katkının artırılması ve tüketicinin olabilecek deprem ihtimaline karşı yeni evlere talep göstermesi açısından sıfır konurların daha cazip hale getirilmesi hedeflenmiş oluyor.

   SIFIR KONUTLAR AVANTAJLI

   2 Haziran tarihinden itibaren kamu bankaları tarafından hayata geçirilen avantajlı konut kredisi paketinde güncellemeye gidildi. Buna bağlı olarak ikinci el konutlar için 0.74 oranında uygulanan faiz artık 0,79 oranında uygulanmaktadır. Bununla birlikte konut kredileri için sunulan 12 ay ödemesiz dönemde kaldırılmış oldu. İkinci el konut satışlarını etkileyecek bir başka değişiklik ise vade süresi oldu.

   180 aya kadar verilen vade seçeneği yapılan değişiklikle birlikte 120 aya geri çekilmiş oldu. Yapılan düzenleme ile birlikte yapılan yeni yatırımlar canlanacak, ev almak isteyenler olabilecek deprem riskine karşılık yeni evleri tercih etmiş olacak böylece sıfır konutlar daha cazip hale getirilmiş olacak.

   Sıfır konutlar için en az fazla 12 ay ödemesiz dönem ve 180 ay yani 15 yıla kadar olan vade seçeneği ile birlikte aylık yüzde 0,64 faiz oranı ile kredi imkanı devam ediyor. Ancak 12 aylık ödemesiz dönem sıfır konutlar içinde kalkmış bulunuyor. Ancak bazı bankalar hala müşterilerine 3 ay ödemesiz dönem imkanı sunmaya devam ediyor. İkinci el konut için ise daha önce 12 ay ödemesiz dönemli en fazla 15 yıla kadar olan vade seçeneği ve aylık yüzde 0.74 faiz oranlı kredi fırsatı sunuluyordu. Yapılan yeni düzenleme ile birlikte bu oran 12 yıl vade 0,79 faiz oranı olarak değiştirildi. Bunun yanı sıra 12 aya kadar olan ödemesiz dönem de tamamen kaldırılmış oldu.

   KREDİ ORANI HESAPLAMA

   0,79 faiz oranı ile 300 bin TL’lik kredi de 120 ay vade seçeneği ile her ay 3.878,64 TL ödeme yapılacak olup 120 ay sonunda toplamda 465 bin 436 TL ödenmiş olacak.

   0,79 faiz oranı ile 300 bin TL’lik kredi de 60 ay vade seçeneği ile her ay 6.207,63 TL ödeme yapılacak olup 60 ay sonunda toplamda 377 bin 857 TL ödenmiş olacak.

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.