Krediler borçları nasıl 3 ay ertelenir?

   23.07.2020
   Krediler borçları nasıl 3 ay ertelenir?

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen ve Resmi Gazetede yayımlanan karara göre koronavirüs salgını nedeni ile zor süreç yaşayan esnaf ve sanatkarların kredi borçlarının 3 ay erteleneceğini ilan edildi. Covid-19 nedeni ile zarar göre Halkbank’tan çekilen ve ödemede güçlük çeken esnaf ve sanatkarların düşün faizli kredi borçları 3 ay ertelendi.

   Koroanavirüs salgını nedeni ile işlerinde zarar uğrayan ve ülke genelinde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarların, Halkbank aracılığı ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğine (TESKOMB) bağlı bölge birliklerine ortak olan esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifleri kefaletiyle veya doğrudan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin kararlar kapsamında olan kredi borçlarının ertelenmesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

   BAŞVURU DA ŞART YOK

   30 Haziran 2020 tarihinden önce kullanılan ve düşük faiz oranı ile kredilerden doğan borçlar için 1 Temmuz 2020 ile 30 Eylül 2020 döneminde vadesi dolacak olan ve kararın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren itfa edilmeyen borçlar için başvuru şartı aranmadan faiz tahakkuk edilerek taksit sayısında herhangi bir değişikliğe gidilmeden 3 ay ertelenebilmesine karar verildi.

   Erteleme süreci oyunca anapara-taksit borcu ve tahakkuk edilecek faizin kararları doğrultusunda borçluya yansıyacak kısmı ile tutara yönelik banka ve sigorta muameleleri vergisi kalan taksitlere aynı oranda eklenmesine karar verildi.

   Karar doğrultusunda kredi ertelemesi yapılan esnaf ve sanatkarlardan erteleme dönemi sürecinde çalışan sayısında herhangi bir azaltma yapmayacağına yönelik taahhütname alınacak. Çalışan sayısından eksilme olan ve fark edilen esnaf ve sanatkarlar erteleme kapsamından çıkarılacak.

   Bankanın karar kapsamında ertelemesi yapılacak kredilerden doğacak gelir kayıpları Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ödemesi yapılacak. Alınan karar ise 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren geçerli oldu.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.