Emekliye ikramiye zammı yapılacak mı?

   23.07.2020
   Emekliye ikramiye zammı yapılacak mı?

   Emeklilere ikramiye verilip verilmeyeceği meclis gündemine taşındı. Emekli maaşlarının zorunlu ihtiyaçları gidermediği neden gösterilerek bayram ikramiyesinin 1500 TL’ye çıkarılması talep edildi. Neden olarak ise Mart ayında ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs salgını ile birlikte emeklilerin zorunlu ihtiyaç harcamalarında artış olduğunu ve buna bağlı olarak ikramiyelerinde de artış olması gerektiği söylendi. Kanun meclisten geçer ve kabul edilirse emekli ikramiyelerine 500 TL zam yapılacak 1500 TL olacak.

   EMEKLİ İKRAMİYES 1500 OLACAK MI?

   Emekli ikramiyelerinde artış olmasına neden olarak koronavirüs salgını nedeni ile emeklilerin normal harcamalarında değişiklik meydana geldiğini ve zorunlu harcamaların arttığı ifade edildi. aynı zamanda pandemi sürecinde de emekli vatandaşların maaşları ve emekli ikramiyelerinin ihtiyaçları için yeterli olmadığı emeklilerin muhtaç konuma düştüğüne değinildi.

   KİMLER YARARLANABİLİYOR?

   Kanun teklifi eğer meclisten geçerse emekli ikramiyelerine 500 TL zam gelerek 1500 TL’ye çıkarılmış olacak. Emekliler bu zamlı emekli ikramiyelerinden kimlerin yararlanacağını araştırmaya başladı. Bankalar, borsalar, sigorta şirketleri, ticaret ve sanayi odalarından emekli olan vatandaşlarla birlikte hala 506 sayılı kanun kapsamında emekli maaşlarını alan tüm vatandaşlar zamlı emekli ikramiyelerinden faydalanabilecekler.

   İKRAMİYELER YATMAYA BAŞLADI

   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gelen açıklamada zamlı temmuz aylıkları ile birlikte Kurban Bayramı ikramiyelerinin de SSK emeklileri için 17 ile 26 Temmuz tarihleri arasında, Bağ-Kur emeklileri için 25 Temmuz ile 28 Temmuz tarihleri arasında kişilerin maaşlarını aldıkları hesaplara yatırılacağı bildirilmişti. Emekli sandığı kapsamında emekli olan vatandaşların ise ödemeleri temmuz maaşlarının farkı, ağustos maaşı ve kurban bayramına yönelik emekli ikramiyelerle birlikte ödemeleri gerçekleşecek. Emekli sandığı kapsamında olan ödemelerin ise 28 ile 29 Temmuz tarihlerine maaş hesaplarına yatacak.

   EN DÜŞÜK MEMUR EMEKLİSİ MAAŞI NE KADAR?

   2 milyonun üzerine olan memur emeklisi için 28 ile 29 Temmuz tarihleri arasında 3’lü ödemeleri birlikte yapılacak. Bu kapsamda temmuz ayı maaşlarında yapılan zam farkı ile birlikte ağustos ayı maaşı ve bayram ikramiyelerini birlikte alacaklar. Bu ay en düşün memur emeklisinin maaşı 2 bin 661 lira 34 kuruştan, 153,02 TL yapılan zam ile birlikte 2 bin 814 lira 37 kuruşa yükselmiş oldu. Bu oranda maaş alan bir memur emeklisinin hesabına 153,02 TL’lik zam farkı, bin lira ikramiye ve 2 bin 814 lira 37 kuruş Ağustos maaşı ile birlikte 3 bin 967 lira 39 kuruş ödeme yapılacak. Memurların ödemelerinin ise 28 ile 29 Temmuz tarihleri arasında olacağı biliniyor.

   Emeklilere yatırılacak emekli ikramiyelerinin 1500 olması meclis tarafından verilen karar göre şekil alacak. Eğer 1500 TL olmasına karar verilmiş olursa mutlaka haberlerimizde yer alacaktır.

   ETİKETLER:
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.