Otomobilde yüzde 50 ÖTV indirimi

   22.07.2020
   Otomobilde yüzde 50 ÖTV indirimi

   2020 Temmuz ayından itibaren ikinci el araçlarda artan fiyatların önüne geçebilmek amacı ile ÖTV indiriminin yapılması tekrar gündeme geldi. Yine yapılacağı ön görülen ÖTV indiriminin yüzde 50 oranında olması ortaya atıldı. Fakat konu ile ilgili henüz yetkili isimlerden resmi bir açıklama gelmedi. Koronavirüs salgını nedeni ile duraklayan otomotiv sektörü haziran ayı itibari ile yapılan kredi fırsatları ile birlikte hareketlilik kazandı. Peki taşıt kredilerinde yapılan indirim sonrası ÖTV indirimi olacak mı?

   Taşıt kredisinde sağlanan 0,49 faiz oranı sonrası ÖTV indiriminin olup olmayacağı merak konusu oldu. İkinci el araç fiyatlarında meydana gelen artış sonra vatandaşlar sıfır araçlar için ÖTV indirimini beklemeye başladı. Sıfır araçlar ÖTV indirimi yapılması sonrasında ikinci el araçlarının fiyatlarının düşeceğini düşünen vatandaşların gözü devletten gelecek ÖTV indiriminde. COVİD-19 nedeni ile  otomobil sektöründe büyük daralma meydana geldi, bankaların sektörü canlandırmak adına başlattığı kredi adımlar ile birlikte birazda olsa hareketlenme görüldü. Araç almak isteyen kişiler ÖTV hakkında meydana gelen gelişmeleri yakından takip ediyor. Peki sıfır araçlar için ÖTV indirimi ne zaman başlayacak? İşte ÖTV indirimi ile ilgili tüm detaylar…

   ÖTV İNDİRİMİ GELECEK Mİ?

   2020 yılının ortalarına doğru ÖTV indiriminin yapılacağına işaret edilmişti. Kamu bankaları tarafından ekonomiyi canlandırmak amacı ile yapılan araç kredisi kampanyaları sonrasında ÖTV indiriminin olup olmayacağı da araştırılmaya başlandı. Ancak resmi kaynaklardan henüz konu ile ilgili net bir açıklama gelmedi.

   2018 yılında döviz kurunda meydana gelen dalgalanmalar en fazla otomotiv sektörünü etkilemişti. Fiyatların artması beraberinde faiz oranlarının artmış olması sıfır araçların satışını durma noktasına getirmişti. Ülkemizde nakit olarak sıfır araç alan sayılı kişiler bulunuyor. Durum böyle olunca hem kredi faizlerinin yüksek olması hem de araç fiyatlarında meydana gelen artış araç satışlarını durma noktasına taşıdı.

   2018 yılının sonlarına doğru ÖTV indiriminin yapılması ile birlikte fiyatlar makul seviyelere gelmişti ve satışlarda az da olsa artış meydana gelmişti. 3’er aylık paketler halinde duyurularının yapıldığı ÖTV indirimi 2019 yılının Temmuz ayına kadar devam etmişti. Haziran ayının sonunda yeniden bir ÖTV indiriminin yapılması bekleniyordu ancak beklenen olmadı. ÖTV indiriminin bitmesi ile birlikte de fiyatlarda artış gerçekleşti.

   ÖTV indirimi ile ilgili herhangi bir gelişme olması durumunda mutlaka haberlerimizde yer bulacaktır. ÖTV indirimi ile ilgili gelişmeler için takipte kalın.

   ETİKETLER:
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.