Eve teslim edilen kurbanlara ilgi arttı

   21.07.2020
   Eve teslim edilen kurbanlara ilgi arttı

   Koronavirüs salgını nedeni ile kurban ibadetini yerine getirmek isteyen vatandaşlara kalabalık içerisine girmeden temas etmeden gerçekleştirmenin yollarını arıyor. Bunun için uzun zamandır yapılan eve teslim kurban uygulamalarına bu süreçte yoğun ilgi oldu. Vekaletini veren vatandaşlar hiçbir temas etme ve kalabalık ortam riskine girmeden bayramın birinci günü kesilerek üçüncü gününe kadar kişilerin evlerine teslim ediliyor.

   Bu sene koronavirüs etkisi ile kutlanacak olan kurban bayramında eve teslim kurban büyük ilgi görüyor. Uzmanların hayvan kesim yerlerinde ve kurban pazarlarında kalabalık ve sosyal mesafesinin yeteri kadar korunmamasına bağlı olarak virüsün bulaşma riskini en aza indirmek için bazı firmalar tarafından salgından korumak amacı ile vatandaşların ibadetlerini de yerini getirmelerini desteklemek amacı ile eve teslim kurban uygulamalarını desteklemektedirler. Virüsün bulaşma riskinden korunmak için pek çok vatandaş bu uygulamaları kullanarak vekaletlerini veriyor ve hiçbir riske girmeden kurbanlarını paketlenmiş olarak teslim alıyor.

   SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

   Bu sistemden yararlanmak isteyen vatandaşlar için kurban kesilme özelliğine sahip olan büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar firmalar tarafından tedarik ediliyor. Kurbanlar büyük et firmalarının kesimhaneleri kullanılarak bayramın birinci günü alınan vekaletlere göre kesiliyor. Bir süre soğuk et depolarında dinlendirilen etler sonrasında parçalara ayrılıyor. Büyükbaş hayvanlar için etler kemiklerinden ayrılıyor. Kurban etleri parçalandıktan sonra bayramın ikinci günü dağıtıma hazırlanmak üzere yola çıkıyor. İkinci gününden itibaren vatandaşların belirtmiş oldukları adreslere paketlenmiş olarak teslim ediliyor.

   DİNİ KURALLARA UYGUN

   Kesilecek olan kurbanın öncelikli olarak kurban özelliğini taşıyor olması ve kurban ibadetinin eksiksiz olarak yapılabilmesi adına İslami usullere uygun olarak yapılması gerekir. Örnek verilecek olursa kesilecek olan kurban için vekaletin mutlaka sözlü olarak dile getirilmesi gerekir. Bazı firmalar bu işlemi yaparken veteriner hekim, gıda mühendisi ile birlikte noter bulundurmayı da taahhüt ediyor. Kesim sonrasında kişilere ulaştırılan etler bizzat kişilerin kurbanına ait olması diğer kurbanlarla karışmaması da dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntılar arasında buna uygun olarak dağıtımlar yerine getiriliyor.

   Danet Genel Müdürü Sait Uluçay yaptığı açıklamada koronavirüs salgını nedeni ile eve teslim kurbanlık hizmetinde bu yıl patlama yaşandığını ifade ediyor. Her geçen yıl eve teslim kurban hizmetinde artış olduğunu ancak bu yıl evlerinden ayrılmadan kimseye temas etmeden kurban ibadetlerini yerini getirmek isteyenler için yoğun ilgi odağı oldu. Önümüzdeki hafta bu talebin daha da artacağı bekleniyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.