Türkiye Finans arsa kredisi hesaplaması nasıl yapılır?

   17.07.2020
   Türkiye Finans arsa kredisi hesaplaması nasıl yapılır?

   Türkiye Finans, yatırım yapmak ve yatırımlarını arsa satın alarak korumak veya değerlendirmek isteyen vatandaşlara arsa kredisi veya arsa finansmanı vermektedir.
   Gelecek için karlı bir yatırım yapmak isteyen ve yatırımını arsa alarak değerlendirmek isteyen vatandaşlar için Türkiye Finans, katılım bankacılığı prensipleri çerçevesinde satın almak istenilen gayrimenkul veya arsayı satın alır, istenilen vadeye göre üzerine kâr payı ilave edilerek müşterisine satış yapar. Peki, Türkiye Finans arsa kredisi hesaplaması nasıl yapılır? Türkiye Finans arsa kredisi başvurusu nasıl yapılır? Türkiye Finans arsa kredisi başvurusu için gerekli belgeler nelerdir? Tüm detaylar haberimizde…

   TÜRKİYE FİNANS ARSA KREDİSİ BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

   Türkiye Finans, arsa kredisi başvurusu için bazı belgeleri talep etmektedir. Bu belgeler kredi kullandırım esnasında banka şubesine teslim edilmektedir. İşte talep edilen belgeler:

   • Arsa kredisi başvuru formu,
   • Başvurucuya ait Nüfus cüzdan, Ehliyet veya Pasaport fotokopisi,
   • Gelir belgesi,
   • Maaşlı çalışanlar için maaş bordrosu,
   • Ücretli çalışan kişiler için, maaş bordrosu antetli kağıt ile bildiriliyor ise firmanın imza sirküleri beyanı,
   • Serbest meslek sahipleri ve işletme sahipleri için son yıla ait vergi levhası ve onaylı bilanço, gelir tabloları, mizan, imza sirküleri, kuruluş ve en son ortaklık payını gösteren Ticaret Sicil Gazetesi,
   • Finansmana konu ürünün proforma faturası,
   • Banka gerekli gördüğü durumlarda kefil ve ek belge isteme hakkına sahiptir. Kefil için de aynı belgeler talep edilecektir.

   TÜRKİYE FİNANS ARSA KREDİSİ HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

   Türkiye Finans arsa kredisi hesaplaması, bankanın internet sitesi üzerinde yer alan hesaplama araçları tarafından hesaplanabilmektedir. Arsa kredisi hesaplama için öncelikle “https://www.turkiyefinans.com.tr/tr-tr/bireysel/Sayfalar/arsa-finansmani.aspx” adresine giriş yapılmalıdır. Ana sayfada yer alan “HESAPLAMA ARAÇLARI” seçeneğine tıklanır veya direkt olarak “https://www.turkiyefinans.com.tr/tr-tr/hesaplama-araclari/Sayfalar/finansman-odeme-plani.aspx?financeID=17” adresine giriş yapılır. Bu sayfada yer alan finansman türü “Arsa Finansmanı” olarak seçilir. Altta yer alan kısma “Taksit Sayısı” girilir. Daha sonra finansman tutarı da girilerek “ ÖDEME PLANI” butonuna tıklanarak konut finansmanı hesaplama işlemi gerçekleştirilmiş olur.

   Türkiye Finans Örnek Arsa Kredisi Hesaplaması

   • 100.000 lira kredi tutarı, 84 ay vade ve aylık yüzde 0,74 kar oranı için; 1.050 lira kredi tahsis ücreti, 350 lira ipotek tesis ücreti, 1.119 lira ekspertiz ücreti, 1.732 lira aylık geri ödeme tutarı ve 145.494 lira toplam geri ödeme tutarı olarak hesaplanmaktadır.

   Arsa kredisi örnek ödeme tablosu ile ilgili bilinmesi gerekenler aşağıdaki gibidir:

   Örnek ödeme tablosu 100.000 lira ve 84 ay üzerinden hesaplanmıştır. Yıllık maliyete kâr oranı, tahsis ücreti, ekspertiz ücreti, ipotek tesis ücreti dahil edilmiştir. Alınacak ücretler: 1.050 lira tahsis ücreti, 350 lira ipotek tesis ücreti, 1.119 lira ekspertiz ücretidir.
   Ekspertiz ücreti minimum maliyetler üzerinden hesaplanmıştır. Gayrimenkulün bulunduğu lokasyona bağlı olarak ekspertiz firmasına ödenen meblağ arttığında, müşteriden tahsil edilecek ekspertiz ücreti de artacaktır.

   TÜRKİYE FİNANS ARSA KREDİSİ ÖRNEK MALİYET ORANLARI

   Türkiye Finans arsa kredisi maliyetleri, kredi vadesine göre değişiklik göstermektedir. Vadeye göre kredi maliyetleri aşağıdaki gibidir:

   • 100.000 lira finansman tutarı, 12 ay vade ve aylık yüzde 0,74 kar oranı için; yüzde 1 finansman tahsis ücreti, yüzde 1,21 aylık toplam maliyet ve yüzde 15,50 toplam yıllık maliyet olarak hesaplanmıştır.

   • 100.000 lira finansman tutarı, 36 ay vade ve aylık yüzde 0,79 kar oranı için; yüzde 1 finansman tahsis ücreti, yüzde 1,07 aylık toplam maliyet ve yüzde 13,56 toplam yıllık maliyet olarak hesaplanmıştır.

   • 100.000 lira finansman tutarı, 60 ay vade ve aylık yüzde 0,79 kar oranı için; yüzde 1 finansman tahsis ücreti, yüzde 1,02 aylık toplam maliyet ve yüzde 12,98 toplam yıllık maliyet olarak hesaplanmıştır.

   • 100.000 lira finansman tutarı, 84 ay vade ve aylık yüzde 0,79 kar oranı için; yüzde 1 finansman tahsis ücreti, yüzde 1 aylık toplam maliyet ve yüzde 12,73 toplam yıllık maliyet olarak hesaplanmıştır.

   Arsa kredisi maliyet tablosu ile ilgili bilinmesi gerekenler aşağıdaki gibidir:

   Örnek arsa kredisi maliyet tablosu 100.000 lira baz alınarak oluşturulmuştur ve örnek maliyet tablosunda yasal vergiler toplam komisyon tutarına dahildir.
   Maliyet tablosu hesaplamasında yer alan kar oranları; Yedek Hesap, Finansman Ferdi Kaza Sigortası, Otomatik Fatura Ödeme Talimatı ürünlerinin tamamının kredi başvurusu ile birlikte alınması şartıyla uygulanmaktadır.
   Arsa kredisinin maksimum vadesi 60 ay olup, Banka tarafından belirlenen finansman tahsisindeki özel şartların sağlanması halinde 84 aya kadar vade seçeneği sunulmaktadır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.