Taşıt, konut ve tatil kredi oranları ne kadar oldu?

   Taşıt, konut ve tatil kredi oranları ne kadar oldu?

   Pandemi sonrası ekonomik hayatı biraz da olsun rahatlatmak amacı ile kamu bankaları tarafından konut, taşıt ve tatil gibi alanlarda uygun faiz oranları ile kredi verileceği duyurulmuştu. Ve sonrasında bu kredi imkanlarından faydalanmak isteyen vatandaşlar bankaların yolunu tuttu. Peki taşıt, konut ve sosyal hayatı destek kredilerinin faiz oranları ne kadar oldu?

   Üç kamu bankası Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank tarafında yeni kredi paketleri ilan edildi ve peşinden binlerce vatandaş başvuru için bankaların yollarını tuttu. Özellikle konut kredisinde tanınan imkanların bu zamana kadar eşi görülmedi. Birinci el yani sıfır ve ikinci el konut kredilerinde düşük faiz oranının yanı sıra 12 aya kadar ödemesiz dönem ve 15 yıla kadar vade seçeneği bulunuyor. Taşıt kredisi, konut kredisi ve sosyal hayata destek kredileri ile ilgili detaylar merak ediliyor ve faiz oranları araştırılıyor. İşte taşıt, konut ve tatil kredilerinde verilen faiz oranlarına dair tüm detaylar…

   TAŞIT KREDİ

   Taşıt kredilerinde almak isteyen vatandaşlar için pek çok kolaylıklar sunulmaktadır. Ancak burada aranan en önemli koşul yerli üretim yapan anlaşmalı firmalar üzerinden sıfır kilometre binek araç alma koşulu bulunmaktadır. Yapılan anlaşmalara bağlı olarak taşıt kredilerinde faiz oranları yüzde 0,49 ile 0,60 arasında değişiklik göstermektedir.

   İkinci el araçlarda ise faiz oranı yüzde 0,82’ye gerilemiştir. Her iki kredi için de 6 ay ödemesiz dönem olmak üzere 60 aya kadar vade seçenekleri bulunmaktadır. İkinci el araçlar için en yüksel alınacak arabanın tutarının 150 bin TL olması gerekirken aracın yaşında 7 yaştan büyük olmaması gerekir.

   KONUT KREDİSİ

   Konut kredilerinde hem ikinci el hem de sıfır evler için en düşük faiz oranları uygulanacak olup, 12 aya kadar ödemesiz dönem olmak üzere 15 yıla kadar da vade seçeneği bulunmaktadır.

   Ancak konut kredilerinin limitinde şehirlere göre sınırlandırma bulunmaktadır. İstanbul, Ankara ve İzmir için 750 bin TL’ye kadar diğer şehirler için ise de en fazla 500 bin TL’YE kadar kredi imkanı sunulmaktadır. Kredi kullanımı için aranan peşinat tutarı ise evin değerinin yüzde 10’u kadardır. Sıfır konutlar için en fazla 12 ay ödemesiz dönem olmak üzere 15 yıla kadar vade seçeneği ve aylık yüzde 0,64 faiz oranı bulunmaktadır.

   SOSYAL HAYATI DESTEK PAKETİ

   Bireysel müşterilerin sosyal ihtiyaçlarını karşılamak için uygun imkanların sağlanması ile yerli üretim yapan beyaz eşya, mobilya, elektronik, ev boya-kapı-seramik ve pencere sistemleri, çeyiz, ev tekstil ve bisiklet sektörlerini desteklemek amacı ile yerli üretim yapan firmalarla anlaşmalar yapılacaktı. Burada verilecek kredi miktarı ise minimum 3 bin TL olup en fazla ise 30 bin TL’ye kadar çıkmaktadır. Kredi de 6 ay ödemesiz dönem olacak olup 60 aya kadar da vade seçeneği bulunmaktadır. Kredi de faiz oranı ise yüzde 0,55 olarak uygulanacaktır. Anlaşma yapılan firmalarla ilgili detaylı bilgi almak için bankaların resmi internet siteleri ziyaret edilebilmektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.