Kıdem tazminatı tavanı ne kadar oldu?

   06.07.2020
   Kıdem tazminatı tavanı ne kadar oldu?

   Kıdem tazminatları gündemden bir an olsun düşmüyor. Kıdem tazminatlarında meydana gelecek Temmuz ayı artışı merakla bekleniyordu. Peki kıdem tazminatı tavanı ne kadar oldu?

   2020 yılının ilk yarısında 6 bin 730 TL olan kıdem tazminatı ücreti meydana gelen zam ile birlikte 7 bin 117 TL’ye yükselmiş oldu.

   Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yılda iki kez kıdem tazminatı zammı Ocak ayı ile Temmuz ayı ve Temmuz ayı ile Aralık dönemi olmak üzere yapılmaktadır. Yapılan zamlar Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılıyor olup, zamların miktarlarını yine ilgili bakanlık ilan ediyor. 2020 yılının ilk yarısı çalışana ödenecek kıdem tazminatı miktarı yıllık tavan miktarı 7 bin 117 TL olduğu biliniyor.

   2020 yılının ilk altı aylık sürecinde kıdem tazminatında tavan 6 bin 730 TL’ydi.

   TAZMİNAT ALMANIN ŞARTLARI NELERDİR?

   Kıdem tazminatından kimler faydalanabilir? Kıdem tazminatına nasıl hak kazanılır? Çalışan bir kişinin tazminat alabilmesi için ön koşul işveren tarafından işten çıkarılmış olması gerekir. Çalışan eğer kendi isteği ile işten ayrılmak isterse tazminata hak kazanamıyor. Ancak çalışan işveren tarafından çıkarılmış olsa da her durumda tazminata hak kazanmış olmaz. Eğer iş kanuna uygun hareket etmediği nedeni ile işçin iş sözleşmesi fesih edilirse tazminat çalışan tazminat alamaz. Kıdem tazminatına hak kazanabilmek için aranan bir diğer koşul ise çalışanın çalıştığı iş yerinde en az bir yıl çalışmış olması gerekir. Bir yıldan kısa süre de çalışan kişiler için tazminat hakkı bulunmaz.

   Tüm bunların dışında erkek çalışanlar için ise askerlik nedeni ile işten ayrılması durumunda tazminat alma hakkı doğmaktadır. Kadın çalışanlarda ise durum evlilik nedeni ile 1 yıl içerisinde işten ayrılması durumunda kıdem tazminatı alma hakkı doğmaktadır. Çalışan kişinin emeklilik hakkını kazanması durumu ya da yaş dışında gereken sigortalılık süresi ve prim gününün doldurması durumunda da kişiye tazminat hakkı doğmaktadır. Çalışan işçinin vefat etmesi durumunda da yakınlarına kıdem tazminatı ödenmektedir. Kıdem tazminatı almanın bir diğer yolu da şudur ki 15 yıllık sigortalı olma süresini doldurmasıdır. Kişi eğer 15 yıllık sigortalı olma süresini doldurursa yani 3600 prim gününü ödemiş olması durumunda kıdem tazminatını alabilmektedir. Bunların dışında olan durumlarda ne yazık ki çalışan kıdem tazminatı alamamaktadır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.