Türkiye Finans iş yeri finansmanı hesaplaması nasıl yapılır?

   Türkiye Finans iş yeri finansmanı hesaplaması nasıl yapılır?

   Türkiye Finans Katılım Bankası, yatırım amaçlı iş yeri satın almak isteyen gerçek kişiler için iş yeri finansman desteği sağlamaktadır.

   Katılım bankacılığı prensipleri çerçevesinde satın alınmak istenen gayrimenkul Türkiye Finans tarafından satın alınır ve istenilen vadeye göre üzerine kar payı eklenerek iş yeri finansmanı başvurusunda bulunan kişiye satışı yapılır. Peki, Türkiye Finans iş yeri finansmanı hesaplaması nasıl yapılır? İş yeri finansmanı başvurusu için gerekli belgeler nelerdir? İş yeri finansmanı kar oranları ve geri ödeme vadeleri ne kadardır? Tüm detaylar haberimizde…

   TÜRKİYE FİNANS İŞ YERİ FİNANSMANI BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER

   Türkiye Finans iş yeri finansmanı başvurusu için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:

   • Başvurucuya ait Nüfus cüzdan, ehliyet veya pasaport ile birlikte fotokopileri,
   • Gelir belgesi,
   • Maaşlı çalışanlar için maaş bordrosu,
   • Ücretli çalışan kişiler için, maaş bordrosu antetli kağıt ile bildiriliyor ise firmanın imza sirküleri beyanı,
   • Serbest meslek sahipleri ve işletme sahipleri için son yıla ait vergi levhası ve onaylı bilanço, gelir tabloları, mizan, imza sirküleri, kuruluş ve en son ortaklık payını gösteren Ticaret Sicil Gazetesi,
   • Finansmana konu ürünün proforma faturası,
   • Banka gerekli gördüğü durumlarda kefil ve ek belge isteme hakkına sahiptir. Kefil için de aynı belgeler talep edilecektir.

   TÜRKİYE FİNANS İŞ YERİ FİNANSMANI NASIL HESAPLANIR?

   Türkiye Finans iş yeri finansmanı hesaplaması yapmak için öncelikle https://www.ekogundem.com.tr/3144-turkiye-finans-tasit-finansmani-hesaplama-nasil-yapilir/ adresine girilmelidir. Ana sayfada yer alan “HESAPLAMA ARAÇLARI” seçeneğine tıklanır veya direkt olarak https://www.turkiyefinans.com.tr/tr-tr/hesaplama-araclari/Sayfalar/finansman-odeme-plani.aspx?financeID=17 adresine giriş yapılır. Bu sayfada yer alan finansman türü “Arsa Finansmanı” olarak seçilir. Altta yer alan kısma “Taksit Sayısı” girilir. Daha sonra finansman tutarı da girilerek “ ÖDEME PLANI” butonuna tıklanarak konut finansmanı hesaplama işlemi gerçekleştirilmiş olur.

   TÜRKİYE FİNANS İŞ YERİ FİNANSMANI ÖRNEK ÖDEME TABLOSU

   • 100.000 lira finansman tutarı, 84 ay vade, aylık yüzde 0,79 kar oranı, 1.050 lira finansman tahsis ücreti, 350 lira ipotek tesis ücreti, 1.119 lira ekspertiz ücreti, 1.732,08 lira aylık geri ödeme tutarı ve 145.494,72 lira toplam geri ödeme tutarı olarak hesaplanmıştır.

   İş yeri finansmanı örnek ödeme tablosu ile ilgili bilinmesi gerekenler aşağıdaki gibidir:

   Örnek ödeme tablosu 100.000 lira ve 84 ay üzerinden hesaplanmıştır. Yıllık maliyete kâr oranı, tahsis ücreti, ekspertiz ücreti, ipotek tesis ücreti dahil edilmiştir. Alınacak ücretler: 1.050 lira tahsis ücreti, 350 lira ipotek tesis ücreti, 1.119 lira ekspertiz ücretidir.
   Ekspertiz ücreti minimum maliyetler üzerinden hesaplanmıştır. Gayrimenkulün bulunduğu lokasyona bağlı olarak ekspertiz firmasına ödenen meblağ arttığında, müşteriden tahsil edilecek ekspertiz ücreti de artacaktır.

   TÜRKİYE FİNANS İŞ YERİ FİNANSMANI MALİYET TABLOSU

   Türkiye Finans iş yeri finansmanı maliyeti vade süresine göre değişiklik göstermektedir. Vade sürelerine göre maliyet oranları aşağıdaki gibidir:

   • 100.000 lira finansman tutarı, 12 ay vade, aylık 0,74 kar oranı, yüzde 1,00 finansman tahsis ücreti, yüzde 1,21 aylık toplam maliyet ve yüzde 15,50 toplam yıllık maliyet olarak hesaplanmıştır.

   • 100.000 lira finansman tutarı, 36 ay vade, aylık 0,79 kar oranı, yüzde 1,00 finansman tahsis ücreti, yüzde 1,07 aylık toplam maliyet ve yüzde 13,56 toplam yıllık maliyet olarak hesaplanmıştır.

   • 100.000 lira finansman tutarı, 60 ay vade, aylık 0,79 kar oranı, yüzde 1,00 finansman tahsis ücreti, yüzde 1,02 aylık toplam maliyet ve yüzde 12,98 toplam yıllık maliyet olarak hesaplanmıştır.

   • 100.000 lira finansman tutarı, 84 ay vade, aylık 0,79 kar oranı, yüzde 1,00 finansman tahsis ücreti, yüzde 1,00 aylık toplam maliyet ve yüzde 12,73 toplam yıllık maliyet olarak hesaplanmıştır.

   İş yeri finansmanı maliyet tablosu ile ilgili bilinmesi gerekenler aşağıdaki gibidir:

   Örnek iş yeri maliyet tablosu 100.000 lira baz alınarak oluşturulmuştur ve örnek maliyet tablosunda yasal vergiler toplam komisyon tutarına dahildir.
   Maliyet tablosu hesaplamasında yer alan kar oranları; Yedek Hesap, Finansman Ferdi Kaza Sigortası, Otomatik Fatura Ödeme Talimatı ürünlerinin tamamının finansman başvurusu ile birlikte alınması şartıyla uygulanmaktadır.
   Finansmanın maksimum vadesi 84 aydır. Yıllık maliyete kar oranı, tahsis ücreti, ekspertiz ücreti, ipotek tesis ücreti dahil edilmiştir.
   Finansman güvence sigortası müşterinin cinsiyeti, yaşı vb. kriterlere göre değişiklik göstermekte olup; yıllık maliyet hesaplamalarına dahil edilmemektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.