Türkiye Finans konut finansmanı hesaplama nasıl yapılır?

   04.07.2020
   Türkiye Finans konut finansmanı hesaplama nasıl yapılır?

   Türkiye Finans Katılım Bankası, 3 ay ertelemeli, avantajlı kar oranı ve uzun vadede ödeme planıyla hayalinizdeki evi almanız için konut finansmanı sağlamaktadır.

   Türkiye Finans, satın almak istediğiniz gayrimenkulü katılım bankacılığı prensiplerine uygun olarak satın alır ve size istediğiniz vade üzerinden satış yapar. Konut finansmanı seçeneklerinden bütçenize uygun olanı seçebilir ve uygun ödeme koşulları ile zorlanmadan ev sahibi olabilirsiniz. Peki, Türkiye Finans konut finansmanı hesaplaması nasıl yapılır? Türkiye Finans konut finansmanı başvurusu için gerekli belgeler nelerdir? Türkiye Finans konut finansmanı kar oranları ve vade seçenekleri nelerdir? Tüm detaylar haberimizde…

   TÜRKİYE FİNANS KONUT FİNANSMANI ÖDEME SEÇENEKLERİ NELERDİR?

   Türkiye Finans konut finansmanı ödeme seçeneği olarak birçok alternatif bulunmaktadır. Şimdi bu alternatiflere sırasıyla bakacak olursak aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

   • Artan taksitli mortgege finansmanı, düşük tutarda başlayan taksit ödemelerinin ilerleyen aylarda kademeli olarak arttırıldığı finansman türüdür. Gelirinde zamanla artış olacağını düşünen vatandaşlar için ideal bir ödeme seçeneğidir.

   • Azalan taksitli mortgege finansmanı, taksit ödemelerinin ilerleyen aylarda azalmaya başladığı finansman türüdür. Gelecekte oluşacak gelir ve gider dengesini öngörerek taksitlerin azalarak ilerlemesini isteyenler için ideal bir ödeme seçeneğidir.

   • Ara ödemeli mortgege kredisi, 3, 6 veya 12 ay gibi belirli aralıklarla düzenli ara ödeme yapıp, taksit planı oluşturulan finansman türüdür. Prim ve ikramiye ödemeleri ile yılın belirli dönemlerinde geliri artış gösterenler için ideal bir ödeme seçeneğidir.

   • Değişken ödemeli konut finansmanı, taksit tutarlarının değişken olarak belirlenebileceği bir finansman türüdür. harcama veya giderlerin göz önünde bulundurularak, taksitlerin değişken olarak ayarlanmasını isteyenler için ideal bir ödeme seçeneğidir.

   TÜRKİYE FİNANS KONUT FİNANSMANI BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

   Türkiye Finans konut finansmanı başvurusu için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:

   • Nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport ile fotokopileri,
   • Başvurucuya ait gelir belgesi,
   • Maaşlı çalışanlar için maaş bordrosu,
   • Serbest meslek erbapları ve işletme sahipleri için; son yıla ait vergi levhası ve onaylı bilanço, gelir tabloları, mizan, imza sirküleri, kuruluş ve en son ortaklık payını gösteren Ticaret Sicil Gazetesi,
   • Ücretli çalışanlar için maaş bordrosu antetli kağıt ile bildiriliyor ise firmanın imza sirküleri beyanı gerekmektedir.
   • Satın alınacak konuta ait kat mülkiyeti veya kat irtifakı tapusu ve yapı kullanım izin belgesi,
   • Banka gerekli gördüğü durumlarda kefil ve ek belge isteme hakkına sahiptir.
   • Kefil gerekirse onlar için de aynı belgeler talep edilecektir.

   TÜRKİYE FİNANS KONUT FİNANSMANI HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

   Türkiye Finans konut finansmanı hesaplaması yapmak için öncelikle https://www.turkiyefinans.com.tr/tr-tr/bireysel/konut-finansmani/Sayfalar/konut-finansmani.aspx adresine girilmelidir. Ana sayfada yer alan “HESAPLAMA ARAÇLARI” seçeneğine tıklanır veya direkt olarak https://www.turkiyefinans.com.tr/tr-tr/hesaplama-araclari/Sayfalar/finansman-odeme-plani.aspx?financeID=16 adresine giriş yapılır. Bu sayfada yer alan finansman türü “Konut Finansmanı” olarak seçilir. Altta yer alan kısma “Taksit Sayısı” girilir. Daha sonra finansman tutarı da girilerek “ ÖDEME PLANI” butonuna tıklanarak konut finansmanı hesaplama işlemi gerçekleştirilmiş olur.

   TÜRKİYE FİNANS KONUT FİNANSMANI ÖRNEK ÖDEME TABLOSU

   • 100.000 lira finansman tutarı, 120 ay vade, aylık yüzde 0,79 kar oranı, 500 lira finansman tahsis ücreti, 150 lira ipotek tesis ücreti, 809 lira ekspertiz ücreti, 1.292,88 lira aylık geri ödeme tutarı ve 155.145,60 lira toplam geri ödeme tutarı olarak hesaplanmıştır.

   Örnek ödeme tablosuyla ilgili bilinmesi gerekenler de aşağıdaki gibidir:

   Konut Finansmanı ödeme tablosu 100.000 lira baz alınarak oluşturulmuştur ve tablosunda yer alan yasal vergiler toplam komisyon tutarına dahildir.
   Maliyet tablosu hesaplamasında yer alan kar oranları; Yedek Hesap, DASK, Finansman Ferdi Kaza Sigortası, Otomatik Fatura Ödeme Talimatı ürünlerinin tamamının finansman başvurusu ile birlikte alınması şartıyla uygulanmaktadır.
   Finansmanın maksimum vadesi 120 ay olup, tahsis ücreti vergiler hariç finansman tutarının binde 5’i oranındadır.
   Yıllık maliyete kar oranı, tahsis ücreti, ekspertiz ücreti, ipotek tesis ücreti dahil edilmiştir.
   Konut sigortası ve DASK prim ücretleri lokasyona ve metre kareye göre, Finansman güvence sigortası ise müşterinin cinsiyeti, yaşı vb. kriterlere göre değişiklik göstermekte olup; yıllık maliyet hesaplamalarına dahil edilmemektedir.

   NOT: Satın alınacak konut için ekspertiz firmalarının belirlediği ve banka tarafından uygun görülen ekspertiz değerinin yüzde 80’i kadar finansman desteği kullandırılmaktadır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.