Emekli maaşlarına zam oranı belli oldu?

   03.07.2020
   Emekli maaşlarına zam oranı belli oldu?

   Merakla beklenen emekli ve memurların temmuz ayı zamları belli oldu. Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte memur ve emeklilere yapılacak zam oranı belli oldu. Peki memur ve emeklilere ne kadar zam oldu? Yapılan zamla birlikte emekliler ne kadar maaş alacaklar?

   Milyonlarca emekli ve memur Temmuz ayında yapılacak zam oranını merakla bekliyordu. Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklaması ile birlikte memurlar ve memur emeklileri ile birlikte esnaf, işçi ve çiftçi emeklilerinin de altı aylık maaş zamları belli oldu ve yapılacak zam yüzde 5.75 olarak belirlenmiş oldu. Yapılan zam ile birlikte en düşük memur maaşına 207 TL zam gelmiş oldu. En düşün memur emeklisinin maaşına ise 148 TL zam geldi. En düşük işçi emeklisinin maaşına yapılan zam ise 72 TL oldu.

   Emekli memurların maaşlarına yüzde 4 oranında toplu sözleşme zammına ek olarak da yüzde 1.75 enflasyon farkı eklenmiş olacak. Çiftçi, esnaf ve işçi emeklilerin maaşlarına da direkt olarak 6 aylık enflasyon oranı kadar yani yüzde 5.75 oranında zam yapılacak.

   EN DÜŞÜK MEMUR

   Şu anda en düşük memur maaşı 3 bin 605 TL iken yüzde 4 toplu sözleşme zammı ile birlikte 1.75 puanlık enflasyon farkı ile birlikte toplam yüzde 5.75 zam yapılacak 3 bin 812 TL’ye yükselmiş oldu.

   EN DÜŞÜK MEMUR EMEKLİSİ

   Memur emeklilerine yapılan zam da tıpkı emeklilerde olduğu gibi yüzde 4 zam ile birlikte yüzde 1.75 enflasyon farkı oldu. Yüzde 5.75 oranında yapılan zam ile birlikte en düşük memur emeklisinin maaşı 2 bin 569 TL’den 2 bin 717 TL’ye yükselmiş oldu.

   EN DÜŞÜK İŞÇİ EMEKLİSİ

   En düşük işçi emeklisinin maaşı yüzde 5.75 oranındaki zam ile birlikte bin 263 TL’den bin 335 TL’ye yükselmiş oldu. Alınan kararla birlikte en düşük emekli maaşı 1500 TL’ye yükseldiği için bu emeklilerde yine 1500 TL maaş almaya devam edecekler.

   EN DÜŞÜK ESNAF EMEKLİSİ MAAŞI

   En düşük esnaf emeklisinin maaşı yüzde 5.75 oranında yapılan zam ile birlikte bin 539 TL’den bin 627 TL’ye yükselmiş oldu.

   EN DÜŞÜK ÇİFTÇİ EMEKLİSİ

   En düşük çiftçi emeklisinin maaşı ise yapılan yüzde 5.75’lık zam oranı ile birlikte bin 451 TL’den bin 534 TL’ye yükselmiş oldu.

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.