Emekliye, memura faizsiz kredi veren bankalar

   02.07.2020
   Emekliye, memura faizsiz kredi veren bankalar

   Faizsiz kredi almak herkesin hayalini kurduğu konulardan biridir. Borç para almak geri öderken de aldıkları tutar kadar ödemenin hayalini kürarları. Geçtiğimi yıllarda faizsiz kredi çekmek sadece bir hayalin ötesine geçemedi. Ancak 2020 yılında faizsiz kredi veren bankaların sayısı artmaya başladı. Vatandaşların acil ihtiyaçlarını gidermek amacı ile pek çok banka müşterilerinin faiz almadan bin TL’den 10 bin TL’ye kadar kredi vermek imkanı sunmaktadır. Peki kimler faizsiz kredi imkanından yararlanıyor? Hangi bankalar faizsiz kredi veriyor?

   Geçtiğimiz yıllara oranlar faizsiz kredi veren bankaların sayısı üç kat arttı. Bu nedenle pek çok kişi faizsiz kredi veren bankaları araştırıp, acil nakit ihtiyaçlarını bu şekilde çözmeye çalışıyor. Faizsiz kredi vermekte asıl amaç İslami usullere göre uyum sağlayarak belli özel kişilere ihtiyaçlarına göre ihtiyaç kredisi sağlamaktır. Ülkemizde İslama uygun şekilde faizsiz kredi veren katılım bankaları bulunmaktadır. Faizsiz kredi veren bankalar katılım bankası olarak bilinmektedir. Katılım bankaları müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile faizsiz kredi veriyor ve müşteri aynı bankada fon yatırımı yapıyor ya da altın yatırımı yapıyor ve böylece banka daha fazla kazanmış oluyor. Krediyi faizsiz vermekte ki amaç ise yatırımı ve kazancı yükseltmek oluyor. Bu yüzden bazı bankalar sadece koşulu ile faizsiz kredi vermektedirler.

   EMEKLİYE FAİZSİZ KREDİ

   Emeklilere özel olarak verilecek faizsiz kredi miktarı 10 maaşa kadardır. Maddi açısından zorluk yaşayan emekliler zorlandıkları zamanlarda maaşlarını aldıkları bankalara giderek 10 maaşa kadar kredilerini çekebilmektedirler. Maaş miktarı ne kadar yüksekse alacakları avans ve kredi miktarı da o kadar yükselir. Verilecek avans miktarı her ay emeklinin maaşından kesilecek 4’te 1’i kadardır. Örneğin 1800 TL emekli maaşı olan bir kişi 5400 TL kadar avans alabilmektedirler. Aynı zamanda 18 bin TL’ye kadar da kredi verilmektedir. Bankalar için emeklilere kredi vermek her zaman önceliktir. Özellikle maaşlarını çektikleri bankaları tercih ettiklerinde kredi çekmeye engel bir durum olmadığında emekliler hemen kredi çekebilirler. Kredi başvurusunda özellikle dikkat edilen maaşlarını aldıkları bankaları tercih etmeleri gerekir. Maaş oranı ne kadar yüksekse avans ve kredi miktarı o kadar yükselir. 2 bin TL emekli maaşı olan bir kişi maaşını aldığı bankaya gidip avans çekmek istediğinde bir engel yoksa alabileceği avans tutarı 6 bin TL’dir. Çekilen avanstan herhangi bir şekilde de faiz alınmıyor.

   Çekilen avans kişinin emekli maaşının 4’te 1’i kadar kesilmektedir. 2 bin TL maaşla avans çekmek isteyen emeklinin aylık olarak 500 TL kadar avans kesintisi uygulanmaktadır. Emekliler çekecekleri kredilerle ilgili daha fazla bilgi almak isterseler maaşlarını çektikleri bankaları ziyaret edebilirler. Böylece konut, araç gibi kredilerde nasıl kolaylıklar tanındığı ile ilgili kesin bilgiye ulaşabilirler. Emeklilere tanınan ayrıcalıkların başında maaşın devamlı olması kesilmeyecek olmasının garantisidir. Ancak belli yaşın üzerine artık kredi vermeme gibi bir durumun olduğu da gerçektir.

   ETİKETLER:
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.