Nakdi destek ödemeleri ne zaman yatıyor?

   02.07.2020
   Nakdi destek ödemeleri ne zaman yatıyor?

   Ücretsiz izin desteğinden ve işsizlik ödeneğinden faydalanamayan kişiler için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından nakdi ücret desteği ödemesi yapılacağı duyurulmuştu. Ödemeler çalışmadıkları gün için 39 TL olarak belirlenmişti. Peki Haziran ayı nakdi destek ödemeleri ne zaman yapılacak?

   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Haziran ayı nakdi ücret desteği ödemelerinin 8 Temmuz tarihinden itibaren ödenmeye başlayacağını ilan etti. Ödemelerin kişilerin hesaplarına TC Kimlik numaralarının son hanesindeki rakamlara göre yatırılacak.

   ÖDEMELER 8 VE 10 TEMMUZ ARASI

   Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, Haziran ayına yönelik nakdi ücret desteği ödemelerinin yoğunluğu bir nebze de olsa azaltmak amacı ile 8 ve 10 Temmuz tarihleri arasında yapılacağından ifade etti. 15 Mart tarihinden sonra iş akdi feshedilen ancak işsizlik ödeneği alamayan çalışanlara yönelik nakdi ücret desteği ödemelerinin 8 Temmuz tarihinden itibaren yapılmaya başlayacağını ilan etti. İş verenlerin çalışanlarını ücretsiz izne ayrılan ve kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayan çalışanlar için yapılacak ödemeler kişilerin TC Kimlik Numaralarının son hanesi 0, 2 ve 4 olan kişilerin 9 Temmuz tarihinde, 6 ve 8 olan kişilerin ise 10 Temmuz tarihinde ödemelerinin yapılacağını ifade etti.

   NAKDİ DESTEK ÖDEMESİ NEDİR?

   İşsizlik ve kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayan kişiler için pandemi sürecinde mağdur olmamaları adına nakdi destek ödemesi yapılacağı ilan edilmişti. Ödemeler her ayın 8’inde kişilerin hesaplarına yatırılıyor. Sistemde hesap numaraları bulunmayan kişiler için ise ödemelerini PTT üzerinden alabiliyor. Nakdi destek ödemelerinde ödenecek tutar ise kişilerin ücretsiz izinli sayıldığı her bir gün için 39 TL olarak belirlenmiştir.

   Temmuz ayında işten çıkarma yasağının bitmesi ile birlikte hem kısa çalışma ödeneği hem de nakdi destek ödemeleri son bulacaktı. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamada işten çıkarma yasağının bir ay daha uzadığını buna bağlı olarak da kısa çalışma ödenekleri ile birlikte nakdi destek ödemelerinin de 1 ay daha devam edeceğinin müjdesini verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği müjde sadece bununla da kalmadı. Kısa çalışma ödeneklerinin kişilerin işsizlik maaşlarında düşeceği biliniyordu. Ancak son açıklama ile birlikte kısa çalışma ödeneklerinin kişilerin ilerde alacakları işsizlik maaşlarından düşürülmeyeceğinin de müjdesini vermiş oldu. Konu ile ilgili yeni bir düzenleme geldiği takdirde haberlerimizde mutlaka yerini alacaktır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.