Nisan ayında sigortalı çalışan sayısı ne oldu?

   Nisan ayında sigortalı çalışan sayısı ne oldu?

   Koronavirüs salgını istihdam üzerindeki etkileri olumsuz oldu. 17 Nisan tarihinde işverenlerin çalışanlarını işten çıkarmaları yasaklanmış olmasına rağmen Mart ayındaki aktif sigortalı çalışan sayısı 22 milyon 21 bin ilen Nisan ayında 638 bin kişilik bir azalma oluyor ve rakam 21 milyon 383 bin kişiye geriliyor. Bu 638 binlik azalma emeklilik, işten kendi rızası ile ayrılma, işten çıkarılma gibi nedenler yüzünden aktif sigortalılık durumları ortadan kalmış. Şu an da aktif sigortalı sayısı 2016 yılı rakamlarına yaklaşmış duruda.

   Koronavirüs salgını tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de istihdamı vurdu. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine  göre Mart ayında 22 milyon 21 bin olan aktif sigortalı çalışan sayısı, nisan ayında tam olarak 638 binlik bir azalma yaşayarak 21 milyon 383 bine geriledi.

   Böylece son üç yılda meydana gelen çalışan nüfus artışına göre seviye 2016 yılına gerilemiş oldu.

   Nisan ayında 4/a kapsamında olan zorunlu sigortalı sayısı Mart ayına göre 491 bin azalma göstererek 13 milyon 847 bine gerilemiş oldu. Bu süreçte 4/b’li çalışan sigortalı sayında da 18 binlik bir artış oldu ve 2 milyon 784 bin oldu. Kamu yani 4/c kapsamında olan sigortalı çalışanlarda ise bu süreçte 11 bin artış göstererek 3 milyon 120 bin seviyelerine çıktı.

   BOZULMA DEVAM EDİYOR

   SGK’nın mali sürdürülebilirliği bakımından büyük bir öneme sahip olan pasif/aktif oranında da düşüme olduğu görülüyor. Mart ayında oran 1.79 iken Nisan ayında bu oran 1,73’lere geriliyor. Bu oran 2017 yılında ise 1.95 idi.

   Aktif/pasif oranı, aktif halde SGK sistemine katkı sağlayan sigortalıları sayısının, sistemden aylık alan (malullük, emekliler ay da ölüm aylığı alanlar) sayısına bölünmesi ile ortaya çıkıyor. Bu oranla ortaya çıkan bir emekliyi kaç çalışanın finanse ettiği ortaya çıkmış oluyor.

   Aktif/pasif oranında meydana gelen bozulma, sağlık harcamaları ile birlikte emekli maaşlarını karşılayan SGK’nın mali yapısında bozulma meydana geldiğini ortaya çıkarıyor.

   Sonuç olarak SGK’nın gelir ve giderleri arasında meydana gelen fark yani açık, Nisan ayından 7.9 milyar TL, 2020’nin Ocak ve Nisan ayı arasındaki dönemde 16,4 milyar TL olmuştu. 2019 yılının tamamında ise bu rakam 39.9 milyar TL olarak kayıtlara geçmişti.

   İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI

   17 Nisan tarihinde yürürlüğe sokulan düzenleme ile birlikte 3 ay boyunca istisnalar dışında hiçbir çalışanın işten çıkarılması yasaklanmıştı. Bu kapsamda işverenler çalışanları ücretsiz izne çıkardılar ve ücretsiz izne ayrılan çalışanlar için İşsizlik Sigortası Fonu üzerinden günlük 39 TL’lik bir nakdi ücret desteği sağlanmaya başlandı. Normalde 17 Temmuz tarihinde sona erecek bir uygulama iken bir ay daha uzatılmasına karar verildi.

   Tüm bu yasaklara rağmen Nisan ayında aktif sigortalı çalışan sayısı 638 bin’lik bir azalma gösterdi. Özellikle Nisan ayının ilk 17 günlük kısmında yüksek oranda bir işten çıkarma olduğu görülüyor. 17 Nisan sonrasında gerekçeler gösterilerek işten çıkarmalar meydana geldi.

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.