2020 kurbanlık fiyatları ne oldu?

   01.07.2020
   2020 kurbanlık fiyatları ne oldu?

   Kurban bayramın yaklaşması ile birlikte gündeme gelen en çok sorulardan birisi de kurban fiyatlarının bu yıl ne olacağı. İslam aleminin vacip ibadetleri arasında yer alan kurban ibadeti durumu imkanı el veren pek çok Müslüman tarafından oldukça önemlidir. Büyükbaş hayvanlarda kişiler birden fazla hisse olarak girebilir ve ibadetlerini yerine getirebilirler. Kurban satışları başladı mı? Peki 2020 kurban fiyatları ne oldu? İşte kurban fiyatlarına dair tüm detaylar…

   Kurban bayramına bir aydan az bir zaman kala süre içerisinde kurbanlık dana fiyatlarının ne kadar olduğu merak ediliyor. Tek veya birden fazla kişi ile birlik büyükbaş hayvanların kesilmesi de mümkün oluyor. Özellikle büyükbaş hayvanların fiyatları sıkça araştırılıyor. Peki Diyanet İşleri Başkanı 2020 kurban fiyatları ile ilgili neler söyledi? Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, büyükbaş fiyatlarına yönelik açıklamalarda bulundu.

   2020 BÜYÜKBAŞ FİYATLARI

   Diyanet İşleri Başkanlığı 2020 takvimine göre kurban bayramı 30 Temmuz tarihine geliyor. Kurban bayramının yaklaşması ile birlikte bazı illerde kurban pazarı kurulmaya başladı. Kurban ibadetini yerine getirmek isteyen pek çok Müslüman büyükbaş ve küçükbaş fiyatlarını merak ediyor. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş tarafından yapılan açıklamada yurt dışı kurban vekaletinin 825 lira, yurt içi kurban vekaletinin 975 lira olduğunu belirtti.

   Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik yaptığı açıklamada büyük zorluklar kat ederek özellikle artan yem masraflarına rağmen kurbanlarını saymaya çalışan besicilerin mağdur olmayacakları fiyatlarla hayvanlarına alıcı bulmalarını dilediklerini ifade etti. Koronavirüs salgının olumsuz etkileri ve artam yem maliyetleri de göz önüne alınarak küçükbaş kurbanlık hayvan fiyatlarının geçen yıla göre yüzde 10 gibi bir oranda arttığı ortaya çıkıyor. Bölgesel farklılıklara da bağlı olarak artış oranlarında şehirden şehire farklılık olacağı ortaya çıkıyor. Ortalama olarak piyasada canlı kurbanlığın kilogram fiyatı koyunda 24 ile 25 TL arası, kuyruksuz koyunda ise 26 ile 27 TL arası bir rakamda olmaktadır. Kurbanlık fiyatlarının da ortalama olarak 1050 ile 1500 TL arasında olacağı tahmin ediliyor. Tabi ki tercih edilecek olan hayvanın cinsi yani koç, teke olması gibi durumlarda da fiyatlar çok daha yüksek seviyelere çıkabileceği biliniyor. Tıpkı geçen yıl olduğu gibi bu sene de satılmayan ve elde kalan hayvanları satıcılar geri götürme ile uğraşmak istemediklerinde Et ve Süt Kurumlarına değerlerine göre satabilecekler.

   Kurban döneminde alınacak yeni tedbirler ve önlemlere haberlerimizde mutlaka yer verilecektir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.