Yaşı beklemeden nasıl emekli olunur?

   Yaşı beklemeden nasıl emekli olunur?

   Emeklilik sırası için yaşını doldurmayı bekleyen pek çok kişi daha erken emekli olmanın yollarını araştırıyor. Peki yaşı beklemeden emekli olmak mümkün mü? İşte emeklilik yaşını doldurmadan nasıl emekli olunabiliyor detaylar…

   Malulen emekli olmak için aranan şartlardan birisi de çalışma gücü kaybı için gösterilen rahatsızlığın ilk sigorta girişinin yapıldığı tarihten sonra başlamış olması gerekir ve malül kişinin en 10 yıl sigortalı olması gerekiyor. Peki malulen emekli olma hakkına kimler sahip olabiliyor? Hangi durumlarda malulen emekli olunur? Hangi hastalıklarda malulen emekli olma imkanı tanınır?

   Bir kişinin hastalığı nedeni ile emekli maaşı alabilmesi için öncelikle çalışma gücü kaybına neden olan rahatsızlığın ilk kez sigortalı olduğu tarihten sonra başlamış olması gerekir. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) başta kanser olmak üzere ağır hastalıkları olan kişileri malulen emekli yapıyor. Bunun içinde kişinin çalışma gücünde en az yüzde 60’lık bir kaybın olduğu belirten sağlık raporunu tam teşekkülü bir hastaneden alması gerekir. Bu raporu kişinin alabilmesi için yaşadığı şehirdeki il ya da ilçede bulunan SGK merkezine başvuru yapması gerekir. Kişi çalışma gücünün en az yüzde 60 kayıp yaşadığını belgelemiş olsa bile en az 1800 gün priminin ödenmiş olması gerekiyor.

   10 YIL SİGORTALI OLMA ŞARTI

   Malulen emekli olma şartları arasında çalışma gücünün kaybına neden olan rahatsızlığın ilk sigortalı olma tarihinden sonra görülmeye başlamış olması gerekir. Aynı zamanda malül kişinin de en az 10 yıl süreli 1800 gün priminin ödenmiş olması gerekir. Eğer sigortalı kişi başkasının bakımına muhtaç derecede olma durumu varsa 10 yıllık sigortalı olma şartına bakılmamaktadır. Ancak yine de en az 1800 gün prim ödemeleri istenmektedir.

   KANSERLİ HASTALARDA

   Maluliyet Tespit İşlemleri Yönetmeliği’nde maluliyet süresi ayrı bir şekilde belirtilmeyen kanser hastalarında ise tanı konulduğu tarihten itibaren 1 yıl içerisinde başvuru yapmak koşulu ile 18 aylık süre ile maluliyet bağlanıyor. Bazı hastalık durumlarında ise tanı konulduğu tarihten itibaren 12 veya 24 aylık bağlanabilmektedir. Kemik iliği nakli yapılanlar 12 aylık, kanser ve verem tedavisi gören hastalar ise 24 ay olarak malül aylığı almaktadırlar.

   UYKU BOZUKLUĞU

   Organ nakli ve kanserin yanı sıra çalışmaya imkan vermeyen genetik hastalıklar, parkinson, MS, demans, alzheimer, sara ve bazı psikiyatrik hastalıklar, sindirim sistemi kanamaları, kalp yetmezliği, KOAH, astım, uyku bozuklukları içinde malül aylığı bağlanabiliyor.

   KAPSAM İÇERİSİNDE OLANLAR

   ✘ Parkinson sendromu ✘ Serebral palsi

   ✘ Beyin tümörleri

   ✘Kanser ✘ Epilepsi (sara) ✘Demans

   ✘ Multiple Skleroz

   ✘ Zeka gerilikleri (IQ 50 ve altı) ✘ Şizofreni ✘ Bipolar bozukluk

   ✘ Yardımsız ayakta durmayı engelleyen denge bozuklukları ile birlikte işitme kaybı

   ✘ Görme azlığı ✘ Retina kanamaları

   ✘ Behçet hastalığı

   ✘ Anemi ✘ Kol, bacak gibi organ kaybı

   ✘ Gastrointestinal kanamalar ✘ Karaciğer sirozu

   ✘ Akciğer nakli ✘ Tüberküloz ✘ AIDS

   ✘ Karaciğer nakli ✘ Kalp yetmezliği ✘ Kalp kapak hastalıkları

   ✘ Kalp nakli ✘ Böbrek nakli

   ETİKETLER:
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.