Temmuz zammı ne zaman açıklanıyor?

   Temmuz zammı ne zaman açıklanıyor?

   Milyonlarca emekli ve memurun sabırsızlıkla beklediği Temmuz ayı zam zamanı geldi. Yılda iki kez ocak ve temmuz aylarında zam yapıldığı biliniyor. SSK, Bağ-Kur emeklileri, memur ve memur emeklileri Temmuz ayında yapılacak zammın miktarını merak ediyor.  Memur ve emeklilerin gözleri TÜİK tarafından açıklanacak Haziran ayı enflasyon rakamlarında. Enflasyon oranları ile birlikte memur ve emeklilerin Temmuz ayı maaşı da belirlenmiş olacak. Peki Temmuz ayı emekli maaşı zammı ne zaman açıklanacak?

   Emeklilerin 2020 Temmuz ayı zam oranları açıklandı mı? Temmuz zamları ne zaman açıklanacak? TÜİK tarafından açıklanacak Haziran ayı enflasyon oranlarına göre memur ve emeklilerin Temmuz ayı zam oranları da belli olacak. Memur ve emekliler her yıl iki kez olmak üzere Ocak ve Temmuz aylarına enflasyon oranlarına göre zam alıyorlar. Peki Temmuz ayı zam oranları belli oldu mu?

   MEMURLARA ZAM NE KADAR OLACAK?

   Memurlarda zam oranı yüzde 4 toplu sözleşme zam oranına ek olarak enflasyon farkı olması durumunda o oranda maaş zammı meydana gelecek. Yılın ilk altı ayında toplam TÜFE oranı yüzde 4’ü geçmesi durumunda ise memurlara yapılacak zam oranında da enflasyon farkı olmuş olacak.

   EMEKLİLERE ZAM ORANI

   13 milyonun üzerinde olan Bağ- Kur ve SSK  emeklileri, Merkez Bankası  tarafından açıklanan Mayıs 2020 beklenti anketindeki enflasyona göre maaş zammına dair detaylar belli oldu. Yapılan açıklamada beklenti anketinin sonuçlarına yer verildi. Beklenti anketinin sonucuna bakıldığında ise ilk 6 ayın TÜFE oranının 4.41 olduğu ortaya çıkıyor. Beklenti sonuçlarına göre emeklilere yüzde 4.41 oranında zam yapılacağı tahmin ediliyor. Buna göre zam oranının da 276 TL’ye kadar bir zam olacağı ön görülüyor.

   İlk 5 aylık TÜFE oranı açıklandı. İşte TÜFE oranı;

   • Ocak ayı yüzde 1,35
   • Şubat ayı yüzde 0,35
   •  Mart ayı yüzde 0,57
   • Nisan ayı yüzde 0,85
   • Mayıs ayı yüzde %1,36

   TEMMUZ ZAM ORANI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

   2020 Temmuz ayı maaş zammı Haziran ayı enflasyon oranlarına göre belirlenmiş oluyor. Bunun içinde 3 Haziran ile 3 Temmuz günlerinde emekli ve memurlar için enflasyon rakamları açıklanmış olacak.

   Temmuz zammı eğer yüzde 4.41 olarak meydana gelirse ek ödemeler de içerisinde en düşük maaş Bağ-kur esnaf emeklilerinde 1784 TL’den 1862 TL’ye yükselmiş olacak.

   200o yılından önce emekli olan SSK emeklilerin en düşük 2.111 TL olan maaşları 2.204 TL’ye yükselmiş olacak. Memur emeklilerinde de durum en düşün 2661 TL olan maaş 2.778 TL’ye yükselecek. Emekliler maaşlarına yapılacak olan zam miktarını 3 Temmuz tarihinde net bir şekilde öğrenip aynı ay içerisinde maaşlarını zamlı olarak alacaklar.

   EK ÖDEME ZAMMI VAR MI?

   Temmuz ayı içerisinde tüm emeklilere yönelik olan zam ile birlikte 1000 TL’lik bayram ikramiyesi de yapılmış olacak. Emeklileri yapılan zamlar ve ek kazançlar rahatlatırken bunların yani sıra ek ödeme zammı da talep ediyorlar.

   Emeklilerin ve memurların gözü şimdi 3 Temmuz’da ilan edilecek zam oranlarında.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.