Kısa çalışma ve ücretsiz izin ödemeleri uzatıldı mı?

   30.06.2020
   Kısa çalışma ve ücretsiz izin ödemeleri uzatıldı mı?

   Daha önce alınan kararlara göre kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin destek ödemelerinin Temmuz ayında son bulacağı biliniyordu. Ancak işten çıkarılma yasağının üç ay daha uzatılması ile birlikte kısa çalışma ödeneği ile birlikte ücretsiz izin destek ödemelerinin de uzayıp uzamayacağı merak konusu oldu. İşte merak edilen kısa çalışma ödeneği uzadı mı sorusunun cevabı…

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamaya göre kısa çalışma ödeneği sürelerinin uzadığına yönelik karar Resmi Gazete’de yayınlandı. Kararın sonucuna göre çalışanlar Temmuz ayında da işlerinden çıkarılmayacak. Kısa çalışma ödeneği alındığı süre içerisinde işsizlik ödemelerinden düşürülecek olması büyük eleştiri konusu olmuştu. Ancak alınan yeni karara göre kısa çalışma ödeneğinden faydalanılan süre içerisinde işsizlik maaşlarından düşürülmeyecek.

   Cumhurbaşkanı Erdoğan, kısa çalışma ödeneğinin 1 Temmuz tarihinden itibaren bir ay daha uzatan kararı yayımladı.

   Resmi Gazete’de yer verilen bilgilere göre salgına bağlı olarak dışsal nedenlerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamında zorlayıcı nedenler yüzünden 30 Haziran’a kadar kısa çalışma ödeneği başvurusu yapmış iş yerleri için kısa çalışma ödeneği süre 1 Temmuz tarihinden itibaren bir ay daha uzatılma kararı alındı.

   Alınan kararın hükmüne göre dışsal nedenlerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamında zorlayıcı nedenler gerekçesine göre yapılan ödemeler en başta belirtildiği gibi işsizlik ödeneği süresinden düşürülmeyecek.

   İŞTEN ÇIKARILMA YASAĞI UZATILDI

   Yine Resmi Gazete’de yer alan diğer bir konu ise Cumhurbaşkanı karar doğrultusunda, iş kanunun geçici 10. Maddesiyle düzenlemesi yapılan her türlü iş veya hizmet sözleşmesinin üç ay süreyle işveren tarafından feshedilememesine ilişkin süre yeni kararla birlikte bir ay daha uzatılmış oldu.

   Maddeye bağlı olarak işverenler tarafından çalışanların üç ay süre ile kısmi olarak ya da tamamen ücretsiz izne çıkarma uygulaması da bir ay süre ile uzatılmış. Buna bağlı olarak ücretsiz izin ödemelerinde de bir aylık bir artış olacağı belirlenmiş oldu. Konu ile ilgili yeniden bir düzenleme olacak mı? Uzatma 1 ay veya daha uzun süreli devam eder mi henüz bilinmiyor. Yetkili isimler gelen açıklama ve alınacak kararlara ilişkin bilgilere haberlerimizde yer verilmeye devam edecek.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.