Kısa çalışma ödenekleri erken mi yatacak?

   26.06.2020
   Kısa çalışma ödenekleri erken mi yatacak?

   Koronavirüs tedbirleri kapsamında işverenlerin çalışanlarını çıkarması yasak hale getirildi. Buna bağlı olarak işverenlerin bu dönemde mağdur olmamaları adına çalışanlara kısa çalışma ödeneği verilmesine karar verildi. Çalışmadıkları günler için bu ödenekten faydalanabilecekler. Kısa çalışma ödeneği ödemelerinin 5 Temmuz’da yapılması planlanırken şimdi erken bir tarihe çekildi. Peki kısa çalışma ödeneği ödemeleri ne zaman yapılacak?

   ÖDEMELER ERKEN YAPILACAK

   Covid-19 tedbirleri kapsamında işverenleri ve çalışanları mağdur etmemek adına atılan büyük adımlar arasında yer alan kısa çalışma ödeneği Haziran ayı ödemeleri erken bir tarihe çekildi.

   5 Temmuz’da ödenmesi planlanan Haziran ayı işsizlik ve kısa çalışma ödeneği ödemeleri erken bir tarihe çekildi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaptığı açıklamada Haziran ayına ilişkin kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşlarının 29 Haziran’dan itibaren kişilerin hesaplarına yatırılacağını ilan etti.

   Koronavirüs tedbirleri kapsamında 5 Temmuz  tarihinde ödemelerin yapılması planlandığı Haziran ayı işsizlik ve kısa çalışma ödeneği ödemelerinin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, erken bir tarihe çekildiğini duyurdu. Yapılacak olan ödemelerin 29 Haziran tarihinden itibaren kişilerin T.C kimlik numaralarının son hanelerine yine kişilerin banka hesaplarına yatırılacağını bildirdi.

   ÖDEMELER NE ZAMAN YAPILACAK?

   Sisteme kayıtlı banka bilgisi bulunmayan vatandaşlar ise ödemelerini PTT üzerinden alabileceklerini ifade eden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, TC kimlik numarasının son hanesi 0 olan kişilerin ödemelerinin 29 Haziranda, 2 olanların 30 Haziran’da, 4 olan kişilerin 1 Temmuz’da, 6 olan kişilerin 2 Temmuz’da ve son olarak 8 olan kişilerin ise 3 Temmuz’da ödemelerinin yapılacağını belirtti.

   Bilindiği üzere kısa çalışma ödenekleri için son tarihin 15 Temmuz olduğu daha önce belirtilmişti. Kısa çalışma ödeneklerinin devam edip etmeyeceğin ilişkin henüz yetkili isimlerden bir açıklama gelmedi. Konu ile ilgili nasıl bir yol izlenecek büyük merak konusu oldu. İşten çıkarma yasaklarının 3 ay daha uzatıldığı göz önüne alınırsa kısa çalışma ödeneklerinin de bir 3 ay daha uzayacağı yapılan ön görüler arasında. Ancak kısa süre içerisinde koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan önlemler arasında yer alan kısa çalışma ödeneği ile ilgili yetkili isimlerden yeni bir açıklama yapılacağı bekleniyor. Konu ile ilgili olarak açıklamalar geldikçe haberlerimizde yer almaya devam edecek.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.