Şehir hatları vapur ücretleri 5 kuruş oldu

   25.06.2020
   Şehir hatları vapur ücretleri 5 kuruş oldu

   İBB tarafından yapılan açıklamaya göre Şehir Hatları vapurlarında bazı hatların 31 Ağustos tarihine kadar saat 10:00 ile 16:00 saatleri arasında 5 kuruş olacak şekilde yeniden fiyatlandırıldığını ilan etti. Peki hangi hatlarda vapur ücretleri 5 kuruş olacak? İşte 5 kuruş olan vapur hatları…

   Oy birliği ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin teklifi üzerine Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) iş birliği ile vapur ücretleri tarifesinden indirime gidildi. Şehir Hatları vapurlarında uygulanacak yeni ücret tarifesi 31 Ağustos 2020 tarihine kadar geçerli olup saat 10:00 ile 16:00 arasında geçerli olup 5 kuruş şeklinde ücret alınacak.

   Vapur seferlerinde yapılan indiriminde Adalar seferleri indirimden muaf tutuldu. İndirim yapılan hatlar ise şunlar oldu: Kadıköy-Karaköy, Kadıköy-Beşiktaş, Üsküdar-Eminönü, Kadıköy-Eminönü ile birlikte 3 iskeleden fazla uğrama yapan hatlar oldu.

   Meclis tarafından alınan kararı İBB CHP Meclis Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Grup Sözcüsü Tarık Balyalı sosyal medya hesabından yapılan bu uygulama ile birlikte deniz ulaşımının özendirilmesinin hedeflendiğini belirtti.

   Tarık Balyalı

   Tarık Balyalı

   NORMAL ÜCRETLER 1,70 İLE 4 TL ARASINDA

   Teklif metninde yer alan bilgiye göre “İstanbul’da deniz ulaşımını yaygınlaştırmak, geliştirmek ve Covid-19 bulaşıcılık riskinin en aza indirilmesi amacıyla esnek çalışma saatlerinin desteklenmesi ve yolcuların toplu ulaşım araçlarını zirve saatleri dışında kullanmalarının teşvik edilmesinin” amaçlandığı ifade edilmektedir.

   Vapur seferlerinde adalar hariç ücret tarifesi ise şu şekilde olacaktır;

   İstanbul İstatistik Ofisi’nden gelen bilgilere göre 2020 yılı mayıs ayı akıllı bilet bindilerinde tercih edilen oran şu şekildedir; yüzde 52,9’u lastik tekerli toplu taşıma, yüzde 13,3’ü metrobüs, yüzde 25,7’si metro-tramvayı, yüzde 5,9’u Marmaray ve yüzde 2,1 ise deniz yolculuğunu tercih etmiştir. Yeni yapılan düzenleme ile birlikte amaç yoğunluğun bir kısmını deniz yolculuğuna kaydırmayı hedefliyor. Özellikle koronavirüs salgını nedeni ile şehir içi ulaşımda oluşacak yoğunluğu azaltmak hedeflenmektedir. Yeni ücret tarifesinin hayat geçmesi ile birlikte vapur yolculuğuna olan ilginin artıp artmayacağı büyük merak konusu oldu. Önümüzdeki süreçte bu indirimin sonuçları rakamlara mutlaka yansıyacaktır. Ancak 1 Eylül itibari ile eski sisteme geçiş yapılmış olacak. Aktarma yolculuklarda da 5 kuruş alınacak. Bu saatlerde tercih edilmesinin en önemli nedeni de yoğun saatleri bu saatler arasına kaydırmak.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.