KYK kredi borçları silinecek mi?

   25.06.2020
   KYK kredi borçları silinecek mi?

   Binlerce öğrenci ve mezun tarafından Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK)  borçları yakından takip ediliyor. KYK’nın resmi web sitesinde yer alan bilgilere göre kredi geri ödemelerinin erteleneceği yer alıyor. KYK borç erteleme işleminin nasıl yapılacağı pek çok kimse tarafından merak ediliyor. KYK borçları siliniyor mu? KYK kredi borçları nasıl ertelenir? İşte KYK kredi borçlarına dair tüm detaylar haberimizde…

   KYK devlet yurdunda kalıyor ve öğrenim kredisi alarak rahat etmek isteyen kişilerin karşısına tekrar KYK çıkıyor. Öğrencilik döneminde her ay düzenli olarak alınan KYK krediler okul bittiğinde öğrenciler için tam bir kabusa neden oluyor. Öğrenciler öğrenimleri sırasında aldıkları öğrenim kredisini okul bittikten 2 yıl sonra geri ödemeleri gerekir. KYK borç sorgulama ve KYK borç ödeme işlemlerinde olduğu gibi KYK borç erteleme işlemi de e-devlet üzerinden gerçekleşmektedir. Öğrenim ve katkı kredilerinin geri ödemelerinde yaşanılan aksaklıkları ortadan kaldırmak için Kredi ve Yurtlar Kurumu manuel olan ödeme sistemini elektronik ortama taşıdı.

   İçindekiler

   BORÇ VE TAKSİT BİLGİLERİNE NEREDEN ULAŞILABİLİR?

   Öğrenim kredilerine ilişkin hesaplanan tutar ve taksitlere ait bilgileri öğrenmek için alternatif seçenekler bulunmaktadır. Kişiler KYK resmi web sitesi yer alan “Öğrenim/Katkı Kredisi Borç Sorgulama” alanına girmeleri yeterli olacaktır. Kişiler online sorgulamanın yanı sıra 444 0 472 numaralı GSB KİM üzerinden de ayrıntılı olarak bilgiye ulaşabilmektedirler.

   KYK borçlarına ilişkin öğrencilerin mezun olduktan 2 yıl gibi bir süre sonrasında ödemesi beklenir. Öğrencilere kredi vermeden önce kredi taahhütnamesi imzalanır. Ve bu taahhütnamede ödeme süresi ve ödeme miktarının Yİ-ÜFE üzerinden hesaplanacağı yer almaktadır. Ödeme yapılmaması durumuna ise borçların Vergi Dairesi Müdürlüklerine devri gerçekleşir. Devir işlemleri gerçekleştikten sonra borçlarla ilgili banka üzerinden değil veri dairelerinden ödemesi gerekir. Ödeme işlemlerinin yapılmaması durumunda ise borçlu kişi adına icra işlemi gerçekleşir.

   ERKEN ÖDEME İNDİRİMİ NEDİR?

   Eğitim süresi tamamlandıktan sonra 1 yıl içerisinde kredi borçları ödenemesi durumunda Yİ-ÜFE eklentileri üzerinden kişilere yüzde 30 oranında bir indirim uygulanır. Borçların 2 yıl içerisinde ödemesi gerçekleşir ise de Yİ-ÜFE eklentileri üzerinden yüzde 20 indirim yapılmaktadır.

   KYK BORÇLARI NE ZAMAN SİLİNİR?

   Alınan öğrenim kredilerinin silinebilmesi için öncelikle temel koşul olarak kişinin çalışamaz durumda olması gerekir. Bu konuda yetki verilmiş tam teşekküllü bir hastaneden alınacak sağlık raporunda “hayatını çalışarak kazanamaz” ibaresi yer aldığı takdirde kredi borçlarının silinmesi mümkün oluyor.

   BORÇ ERTELEMEK MÜMKÜN MÜ?

   Vadesi henüz gelmemiş borçlara ilişkin borç taksitlerini hiç aksatmadan ödeyen kişiler Kredi ve Yurtlar Kurumu’na müracaat ederek Yİ-ÜFE uygulanması koşulu ile birer yıllık süreler ile borç ertelemesi uygulanmaktadır.

   KYK borç sorgulama, KYK borç ödeme işlemlerinde olduğu gibi KYK borç erteleme işlemleri de e-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Ödemeler meydana gelen aksaklıkları ortadan kaldırmak amacı ile KYK manuel olan sistemi elektronik sisteme aktarmıştır ve kolaylıkla işlemler gerçekleşmektedir.

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.