Kısa çalışma ödeneği alanlar kredi çekebilir mi?

   24.06.2020
   Kısa çalışma ödeneği alanlar kredi çekebilir mi?

   Tüketiciyi Koruma Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Aziz Koçal yaptığı açıklamada kısa çalışma ödeneği aylık 30 gün üzerinden faydalanan kişilerin sosyal güvenlik prim hizmeti bildiriminde pirime bağlı esas kazançlarının sıfır olmasından dolayı ve buna bağlı olduğundan kişilerin kazançları sıfır olarak görülür ve bankalar tarafından kredi verilmediği ortaya çıktı.

   Kamu bankaları tarafından verilen kredi paketleri yardımı ile konut ve taşıt alımlarında büyük bir yığılma meydana geldi. Bazı meslek gruplarında kısa çalışma ödeneğinden yararlananların kredi başvuruları geri çevrildiği iddia edildi.

   Tüketiciyi Koruma Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Aziz Koçal yaptığı açıklamada kısa çalışma ödeneğinden yararlananlarla birlikte bazı meslek gruplarına yönelik başvuruların olumsuz sonuçlandığını ve bu durumun Anayasanın eşitlik ilkesine ve kredinin tahsis amaçlarına aykırı olduğunu ifade etti. Kamu hizmetleri karşısında vatandaşların eşit olduğunu belirtti. Kişilerin eğer sicillerinde bir sıkıntı olmadığı takdirde kısa çalışma ödeneğinden yararlanıyor diye kredi tahsis edilmemesinin verilen hizmette bir kusur olduğunu ifade ediyor.

   SGK KAYITLARINDA SIFIR KAZANÇ

   Kısa çalışma ödeneğinden faydalanan kişilerin SGK kayıtlarında kazançlarının sıfır olduğunu belirtiyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında bir iş yeri kısa çalışma ödeneğine başvurup çalışanları kısa çalışma ödeneğinden faydalanmış olabilir. Bu durumda kısa çalışma ödeneği ile birlikte kişinin aylık 30 gün üzerinden işçilerin fiili olarak iş yerinde çalışmadıkları beyan edilir ve SGK’da sıfır kazanç olarak geçer. Kısmi olarak çalışıp, kısmi olarak kısa çalışma ödeneğinden faydalananlarda ise eksik gün nedenin de kısa çalışma ödeneği kodu yazmaktadır. Kişiler bankalara gittiğinde aylık kazançları banka tarafından sıfır olarak görüldüğü için kredi çekemeyecekler.

   Aziz Koçal, bankaların ayrımcılık yaptıklarını yineleyerek çalışma guruplarında çalışan kişilerin kısa çalışma ödeneği süresi bitince normal çalışma sistemlerine geri döneceklerini ve bu durum SGK’ya yansıtılacağını belirtiyor. Ki zaten verilen konut kredilerinde 12 ay ödemesiz dönem olduğunu şu an için kişi yüksek maaşla bir çalışanın çalıştığı iş yerinde uzun süre kalacağının da garantisinin olmadığı halde o kişiye kredi imkanı verildiğini ifade ediyor.

   Kredi verilme sürecinde herhangi bir ayrımcılığa girmeden mevzuata uygun olarak hareket etmek gerektiğini ifade ediyor. Kısa çalışma ödeneğinden faydalanan kişilerin aslında mevcut bir işinin olduğunu kısa çalışma ödeneği süresi tamamlandıktan sonra bu kişiler maaşlı olarak bu işlerine devam edeceklerini ifade ediyor. Kamu bankalarının kredi verme noktasında bunlara dikkat ederek hareket etmeleri gerektiği noktasında uzmanlar açıklamalarda bulunuyor.

   Tüm bu karışıklığın üzerine bankalar tarafından atılacak bir adım olacak mı büyük merak konusu. Kısa çalışma ödeneğinden faydalanan kişiler yeni çıkan kredi imkanlarından faydalanabilecekler mi? Ücretsiz izin ödeneğinden faydalanan kişilerde kredi çekemiyor mu? Konu ile ilgili yetkili isimlerden kısa sürede açıklama yapılması bekleniyor. Önümüzdeki süreçte nasıl bir gelişme olacağı gerek kısa çalışma ödeneğinden faydalananlar için gerekse ücretsiz izin desteğinden yararlananlar için merak konusu.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.