Babalık izni kaç gündür? (Kamu-Özel-Sözleşmeli)

   24.06.2020
   Babalık izni kaç gündür? (Kamu-Özel-Sözleşmeli)

   Eşi doğum yapmış babalar için verilen babalık izni ya da doğum izni son zamanların en çok araştırılan konuları arasında yer alıyor. Baba olan ve yakın zamanda bebek bekleyen baba adaylarının babalık izinleri sigortalılık türüne göre değişiklik göstermektedir.

   Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından belirlenen şartlar dahilinde eşi doğum yapmış erkekler babalık izni kullanıyorlar. Babalık izni 4A, 4B ve 4C türü sigorta kapsamında çalışan erkekler için farklılık göstermektedir. Devlet memurlarının babalık iznini Devlet Memurları Kanunu güvece altına alırken, özel sektörde çalışan erkeklerin babalık iznini de İş Kanunu güvence altına almaktadır. Peki, babalık izni kaç gündür? Erkeklerin doğum izni ne kadardır? Babalık izni ne zaman başlar? Tüm detaylar haberimizde…

   BABALIK İZNİ NASIL KULLANILIR?

   Babalık izni, eşi doğum yapmış erkeklerin kullanabileceği bir izindir. Eşler doğum yapmadan bu izin kullanılamaz. Eşi doğum yapan babalar, izin için öncelikle eşlerinin doğum belgelerini çalıştığı kuruma sunması gerekir. Bununla birlikte babalık izni ya da doğum izni kullanacağına dair bir dilekçe de yazması gerekmektedir. Bu dilekçede iznin kullanılacağı tarihler ve eşin doğum yaptığı tarihin belirtilmesi gerekmektedir. Dilekçe ve doğum belgeleri çalışılan kuruma teslim edildikten sonra izin kullanılabilmektedir.

   DEVLET MEMURLARININ BABALIK İZNİ KAÇ GÜNDÜR?

   Devlet memurlarına verilen babalık izni, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 104. Maddesinde düzenlenmiş ve güvence altına alınmıştır. Buna göre, memur olarak çalışan erkeklerin eşlerinin doğum yapması durumunda onlara babalık izni kullandırılır. Bu izin kanunen güvence altına alınmış olup idarenin veya amirlerin inisiyatifinde değildir. Babalık izni vermek kanuni bir zorunluluktur. Devlet memurlarının babalık izni ise DMK’ya göre 10 gün olarak belirlenmiştir.

   BABALIK İZNİ NE ZAMAN BAŞLAR?

   Babalık izni başlangıç tarihi, eşlerin doğum belgesinde yazılı olan bebeğin doğum tarihidir. Bebeğin doğum tarihi itibarıyla babalık izni başlamaktadır ve 10. günün sonunda biter. Bebeğin doğumunun hafta sonuna gelmesi durumunda kafaların karışmaması için bir örnekle anlatalım. Örneğin, bebeğin doğumu 27 Haziran Cumartesi gününe denk geldi. Yani memur olarak çalışan babanın resmi hafta sonu tatiline denk geldi. Bu durumda Cumartesi ve Pazar için izin dilekçesi yazmaya gerek yoktur. Ancak Pazartesi mesai başlayacağı için babalık izni dilekçesi yazılır. Pazartesi günü ise babalık izninin 3. Günü olmaktadır. 10 gün izin kullanan baba, 10. günün sonu olan Pazartesi akşamı itibarıyla izni sona erer ve herhangi başka bir izin kullanmazsa Salı günü mesaisine başlar.

   DEVLET MEMURLARI BABALIK İZNİNİ İLERİ BİR TARİHTE KULLANABİLİR Mİ?

   Devlet Memurları Kanunu ve Devlet Personel Başkanlığı kararına göre, memur olarak çalışan erkeklerin baba olması durumunda babalık izni kullanabilirler. Bu izinler yalnızca bebeğin doğum tarihinden itibaren 10 gün süreyle kullanılması gerekmektedir. İleri bir tarihte bu izin kullanılamamaktadır.

   KAMU İŞÇİLERİ VE 4D KAPSAMINDA ÇALIŞAN İŞÇİLERİN BABALIK İZNİ NE KADAR?

   Daha önce taşeron firmalarda çalışırken kadroya alınan işçiler 4D statüsünde çalışmaktadır. Normal işçilerle 4D statüsünde çalışan işçiler için babalık izni 5 gün olarak belirlenmiştir.

   SÖZLEŞMELİ PERSONELLERİN BABALIK İZNİ KAÇ GÜNDÜR?

   Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslara göre çalıştırılan 4B’li sözleşmeli personellerin eşlerinin doğum yapması durumunda babalık izni 2 gün olarak belirlenmiştir.

   ASKERLERİN BABALIK İZNİ KAÇ GÜNDÜR?

   Vatani görevini yapmak üzere askerde olan er ve erbaşların babalık izinleri, 111 sayılı kanunla güvence altına alınmıştır. Askerlik görevini yerine getiren er ve erbaşların babalık izni yasalara göre 10 gün olarak belirlenmiştir.

   AİLE HEKİMLERİNİN BABALIK İZNİ KAÇ GÜNDÜR?

   Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmalarını sürdüren Aile Sağlığı Merkezleri’nde çalışan Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Personelleri için de babalık izni öngörülmüştür. Bu Hekimler de 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi oldukları için babalık izin süreleri 10 gündür.

   RESMİ TATİL GÜNLERİ BABALIK İZNİNE DAHİL MİDİR?

   Babalık izni için herhangi bir resmi tatil ya da iş günü ibaresi kullanılmamıştır. Bu nedenle babalık izninin başlama tarihi bebeğin dünyaya geldiği ve doğum belgesinde geçen tarihtir. Bu tarih itibarıyla ilgili yasalara göre verilen sürelerde babalık izni kullanılır. Bebeğin doğumu resmi tatil günlerine de gelse o gün babalık izninden sayılmaktadır. Örneğin; 30 Temmuz Kurban Bayramının birinci günü yani resmi tatil başlangıcının da birinci günü. Eğer bebek 30 Temmuz’da dünyaya gelirse 4 günlük Kurban Bayramı tatili de babalık izninin içinde olmaktadır. Bayramdan sonra 6 gün daha babalık izni kullanılacaktır. Babalık izni ertelenemez ileri bir tarihte kullanılamaz.

   TÜM KAMU VE ÖZEL SEKTÖR İÇİN BABALIK İZİN SÜRELERİ AYNI MIDIR?

   Devlet memuru, sözleşmeli veya özel şirketlerde işçi olarak çalışan bireylerin babalık izinleri, çalıştıkları kanunlara göre belirlenmiş ve güvence altına alınmıştır. Devlet memurları için babalık iznini Devlet Memurları Kanunu 10 gün olarak düzenlerken, İşçiler için İş Kanunu’nda babalık izni 5 gün olarak belirlenmiştir. Bu süreler kanunla belirlendiği için kullandırılması zorunludur. Babalık izinlerinden kesinti yapılamaz. Ancak izin sürelerini uzatmak işverenin inisiyatifindedir. Dileyen çalışanlarını daha uzun süreli ücretli izne çıkartabilir. Bu konuda herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.