Araç muayene ücretleri ne kadar?

   24.06.2020
   Araç muayene ücretleri ne kadar?

   Araç muayene ücretlerine son gelen zamlarla birlikte bir otomobilin egzoz ve muayene ücreti 410 TL’ye yükselmiş oldu.

   Araç muayene istasyonlarında kamyon, tanker, otobüs ve çekiciler için 462 TL, minibüs, kamyonet, otomobile ve özel taşıtlar ile birlikte arazi araçları için 342 TL, motosiklet ve traktör için de 174 TL muayene ücreti alınıyor. Aynı zamanda tüm araçlar için de 68 TL tutarında egzoz kontrol ücreti ödemesi yapılıyor.

   ÇALIŞMA SÜRELERİ DEĞİŞTİ

   Pandemi sürecinde meydana gelen aksaklıkları düzeltmek amacı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeye göre 3 Nisan ile 3 Temmuz tarihleri arasında 23:59’a kadar 3 aylık süreçte muayene süreleri dolan araçlar 17 Ağustos’a kadar araçlarını muayene ettirebilecekler. Bu süreç içerisinde araç sahiplerine yönelik her hangi bir gecikme zammı uygulaması yapılmayacak. Buna karşılık olarak zorunlu olmasa da isteyen araç sahipleri sokağa çıkma yasağı olan günler dışında araç muayeneleri yapabilecekler.

   Pandemi sürecinde çıkan yasaya göre ince bir detay var ki o da şu eğer araç muayene süresi 3 Nisan öncesinde dolmuş olmasına rağmen kişi araç muayenesi yaptırmamışsa 3 Nisan tarihine kadar olan gecikme bedelleri kişiden tahsil edilecek ve yine söz konusu araç muayenesini 3 Temmuz’dan sonra dilerse gerçekleştirebilecek. Yani araç sahiplerinde 3 Nisan ve 3 Temmuz tarihleri dışında olan gecikme bedelleri tahsil edilecek. Bu durumda araç sahipleri için 3 aylık bir muafiyet söz konusu olmuş olacak.

   TİCARİ ARAÇLAR

   Ticari araçlar için her yıl muayene zorunluluğu olmasından 3 Nisan ve 3 Temmuz dönemleri içerisinde herhangi bir yaptırım uygulanmayacak. Ancak araç sahiplerine yönelik taşıdıkları can ve malın güvenliğini sağlayabilmek adına muayeneleri geciktirmemeleri tavsiye edilmektedir.

   65 YAŞ VE ÜSTÜ

   Pandemi sürecinde 65 yaş ve üstü vatandaşlara yönelik ek imkanlar verilmiştir. Araç muayeneleri için normalde 3 Nisan’da tanınan araç muayene muafiyet hakkı, sokağa çıkma yasağının 65 yaş üstü ile birlikte kronik rahatsızlığı bulunan kişiler için bu yasak 22 Mart’tan tarihten itibaren geçerli olmuştur. Bu tarihten sonra muayene günleri dolan araç sahipleri araç muayene işlemlerini 17 Ağustos tarihine kadar yaptırabilecekler.

   TÜVTÜRK araç muayene istasyonları pandemi sürecinde hizmet vermeye devam etti. Daha sonra ki süreçlerde yoğunluktan etkilenmemek isteyen araç sahiplerine yönelik olarak açık olan ve işlerine devam eden istasyonlar için randevu işlemleri hala devam etmekte. İster online olarak resmi web sitesi üzerinden randevu alınacağı gibi isterlerse de kişiler ‘0850 222 88 88’ numaralı çağrı merkezi üzerinden ücretsiz olarak randevularını alabilecekler.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.