Kira yardımı başvurusu nereden yapılır?

   23.06.2020
   Kira yardımı başvurusu nereden yapılır?

   Kira yardımı almak isteyen dar gelirli aileler başvurularını e-Devlet üzerinden yapabilmektedirler. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından dar gelirli ailelere yönelik kira yardımı başvurularını e-Devlet sistemi üzerinden de almaktadır. Peki e-Devlet üzerinden kira yardımı nasıl yapılır? Başvuru ekranı sorgulama nasıl yapılır?

   Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi aileler tarafından kira yardımı alınıp alınmayacağı yoğun olarak araştırılmaya devam ediliyor. Koronavirüs salgını nedeni ile vatandaşlar kira yardımı alıp almayacaklarını merak ediyor. Kira yardımı ile ilgili başvurular ise e-Devlet üzerinden yapılıyor. Dar gelirli ailelere yapılan başvurular sonrası değerlendirme sonuçlarına göre de kira yardımları yapılıyor. E-Devlet üzerinden kira yardımı başvurusu yapacak aileler “Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması” başvuru sayfasına girerek işlemlerini gerçekleştirebilirler. Başvuruların onaylanması durumunda ise kira yardımı 48 ay boyunca devam etmektedir.

   KİRA YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

   E-Devlet sistemine TC kimlik numarası ve şifresi ile giriş yapan kişiler “Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması” başvuru sayfasın giderek gerek bilgileri doldurabilirler.

   Maddi olarak zorluk yaşayan ailelerin sıkıntılarını en aza indirebilmek amacı ile pek çok kurum ve kuruluş tarafından kira yardımı yapılmaktadır.  İşte kira yardımı yapan kurum ve kuruluşlar şunlardır;

   • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Bağlı Müdürlükler Kaymakamlıklar bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
   • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (Büyükşehirlerde kiracılara 960 TL’ ye varan kira yardımları yapılmaktadır.)
   • Gönüllü kuruluşlar ya da şahıslar tarafından kira yardımı yapılmaktadır
   • Özel Vakıflar ve dernekler
   • Belediyeler
   • Sivil Toplum Kuruluşları
   • Özel Vakıflar ve dernekler tarafından kira yardımı yapılmaktadır.

   KİRA YARDIMI BAŞVURUSU

   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere kira yardımı yapılmaya devam ediliyor. Gerekli koşulları sağlayan kişilere yerinde incelemeler yapılarak kira yardımı yapılmaktadır. Kira yardımı için başvurular Valilik ve Kaymakamlık bünyesinde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yapılmaktadır. Kira yardımı ve diğer yardımlardan faydalanabilmesi için kişinin yardıma ihtiyacı olan kişilerin bizzat bireysel olarak başvuruları gerekir.

   Başvuru için gerekli evraklar;

   • Gelir belgesi Muhtarlıktan alınacak olan fakirlik kağıdı
   • İkametgah belgesi
   • T.C. kimlik fotokopisi

   Kişiler evrakları ile birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na giderek başvuru da bulunmaları gerekiyor. Tüm bunların yanı sıra kira yardımı ile ilgili bir dilekçe hazırlamaları gerekir. Yapılan başvuru sonucunda incelemeler yapılır ve incelemeler sonucunda ailenin nasıl bir yaşantı içinde olduğuna bakılır ve inceleme sonucunda mütevelli heyet tarafından bir rapor sunulur.

   ETİKETLER:
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.