Askerlik borçlanması nedir? Şartları nelerdir?

   23.06.2020
   Askerlik borçlanması nedir? Şartları nelerdir?

   Emekliliğe yakın olan vatandaşlar daha erken emekli olabilmek için ve askerliği fiili hizmet süresine katabilmek için askerlik borçlanmasının nasıl yapılacağını ve şartların neler olduğunu araştırıyor.

   Askerlik borçlanması, vatani hizmetinin er, erbaş ya da yedek subay olarak yapan vatandaşların askerlik sürecinde geçirdiği zamanın fiili hizmet süresine eklenmesi anlamına gelir. Eklenen bu süre vatandaşın daha erken zamanda emekli olabilmesine imkan sağlamaktadır. Peki, Askerlik borçlanması nasıl yapılır? Askerlik borçlanma şartları nelerdir? Askerlik borçlanma tutarları nelerdir? Tüm detaylar haberimizde…

   Emekliliğe yakın olan vatandaşlar, kalan sürelerini çalışmadan doldurabilmek için askerlik borçlanması yapabilmektedirler. Ancak bunun için bazı şartların yerine getiriliyor olması gerekmektedir. Bunun detaylarına aşağıda detaylıca değineceğiz. Askerlik borçlanması için görev yaptıkları askerlik şubeleri ya da kuvvet komutanlıklarından askerlikte geçirdikleri süreleri gösteren belgeleri almaları ve ilgili kuruma teslim etmeleri gerekmektedir. Vatandaşlar bu borçlanma ile daha erken emekli olma şansına sahip olacaklar. Şimdi askerlik borçlanması için hangi şartların gerektiğine birlikte bakalım.

   ASKERLİK BORÇLANMASI İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR NELERDİR?

   Bir vatandaşın askerlik borçlanması yapabilmesi için bazı şartları sağlaması gerekir. Bu şartlar aşağıdaki gibidir:
   • 5510 sayılı kanun kapsamında 4A, 4B ve 4C’li olarak çalışan veya isteğe bağlı sigorta ödeyen tüm erkekler askerlik borçlanması yapabilirler.
   • Askerlik borçlanmasının yapılacağı sigorta türü, kişinin çalıştığı sigorta türüyle aynı olmalıdır. Yani bir kişi 4A kapsamında çalışıyorsa 4A üzerinden borçlanma yapabilmektedir.
   • Zorunlu sigorta süresini tamamlayan ve isteğe bağlı olarak sigortasını ödemeye devam eden kişiler askerlik borçlanması yapabilirler. Bu borçlanma ile yalnızca Bağ-Kur üzerinden emekli olabilmektedir.
   • Askerlik başvuru sırasında borçlanmaya hak kazandığı tespit edildiyse bir ay içerisinde bu borcu ödemesi gerekmektedir. Ödenmeyen borçlanma iptal edilmektedir.
   • Borçlanma başvurusu kabul edildikten sonra borcun bir kısmının da yeterli olacağı şartlar vardır. Örneğin, tüm askerlik süresi 18 ay olsun ancak emeklilik için gereken süre ise 6 ay olsun. Bu durumda 6 aylık kısım kadar borç ödenebilmektedir. Askerlik borçlanması kabul edildikten sonra bir ay içerisinde tamamı ödenemez ise bir kısmı da ödenebilmektedir.
   • Askerlik borçlanması yapabilmek için vatani görevin; er, erbaş ya da yedek Subay olarak yapılmış olması gerekmektedir.
   • Askerlik borçlanması yapabilecek kişi vefat ettiyse, varisleri onun yerine askerlik borçlanması yapabilmektedir.

   ASKERLİK BORÇLANMA TUTARLARI NE KADAR?

   Askerlik borçlanmasında 2020 yılı itibarıyla belli süreler için belli miktarlar belirlenmiştir. Bu süre ve tutarlar Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından kişinin beyan ettiği gelire göre belirlenmiştir. Buna göre borçlanma süreleri ve tutarları aşağıdaki gibidir:
   • Beyan edilen aylık gelir 2.943 lira ise: 150 günlük borçlanma alt limit 4.708 lira,
   • Beyan edilen aylık gelir 19.129 lira ise: 150 günlük borçlanma üst limiti 30.607 lira,
   • Beyan edilen aylık gelir 2.943 lira ise: 360 günlük borçlanma alt limiti 11.301 lira,
   • Beyan edilen aylık gelir 19.129 lira ise: 360 günlük borçlanma üst limiti 73.457 lira,
   • Beyan edilen aylık gelir 2.943 lira ise: 450 günlük borçlanma alt limiti 14.126 lira,
   • Beyan edilen aylık gelir 19.129 lira ise: 450 günlük borçlanma üst limiti 91.821 lira,
   • Beyan edilen aylık gelir 2.943 lira ise: 540 günlük borçlanma alt limiti 16.951 lira,
   • Beyan edilen aylık gelir 19.129 lira ise: 540 günlük borçlanma üst limiti 110.185 lira olarak belirlenmiştir.


   ASKERLİK BORÇLANMASI İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

   Askerlik borçlanması başvuruları hem online olarak hem de şahsen kurumun ilgili müdürlükleri üzerinden yapılabilmektedir. Şahsen yapılacak başvurular, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri’ne yapılacaktır. Başvuru için aşağıdaki evraklar talep edilmektedir:
   • Nüfus Cüzdanı ya da Kimlik Kart fotokopisi,
   • Askerlik borçlanma belgesi (SGK il müdürlüklerinden ya da internet üzerinden alınabilir),
   • Askerlik hizmetlerinin gerçekleştirildiği ilgili askerlik şubesinden alınmış olan başvuru formu.
   • Yine askerlik şubesinden ya da kuvvet komutanlıklarından alınmış görev süresi belgesi.

   ASKERLİK BORÇLANMASININ SAĞLADIĞI AVANTAJLAR NELERDİR?

   Askerlik borçlanması, emekliliği yakın olan vatandaşlar için birtakım avantajlar sağlamaktadır. Ancak askerlik borçlanmasına uygun şartları sağlamak gerekmektedir. Ülkemizde emeklilik için esas alınan kriterler prim gün sayısı, işe başlangıç tarihi ve yaş haddidir. Askerlik borçlanmasından yararlanmanın avantajı da prim gün sayısını tamamlama ve yaş kriterini yerine getirmedir. Askerlik borçlanması için gerekli olan en önemli şart, askerlik hizmetine başlamadan önce sigortalı olarak çalışılıyor olması gerekmektedir. Bu şart sağlanıyorsa sigorta başlangıç tarihi geriye doğru alınabilir. Bu da hem yaş kriterini sağlayabilir hem de prim gün sayısı tamamlanmış olur. Askerlik borçlanması vatandaşlara erken emekli olabilme fırsatı sunmaktadır. Çalışamayacak durumda olan veya sigortalı bir iş bulamayan vatandaşlar için askerlik borçlanması oldukça önemlidir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.